Ако правите едно и също нещо, ще получавате един и същ резултат, т.е. с коремни преси няма да намалите мазнините по корема.


Правенето на упражнения за определена част на тялото, прави мускули в тази част. Т.е. коремните преси увеличават размера на мускулите на корема, резултатът е по-голям корем, защото мазнините са си същите и като добавим повече мускули ефектът е обратен на това, което искаме.


Когато става въпрос за мускулите на корема, добре е да ги тренирате с така наречените изометрични упражнения, които не водят до увеличаване на размера на мускулите (разбира се не се ограничаваме само до подобна тренировка, може да се включат и коремни преси). Във видеото по-долу показвам упражнение за корем, което натоварва също гърдите, ръцете и в лека степен бедрата. В това упражнение мускулите на корема имат стабилизираща функция и се натоварват изометрично.





Изходното положение е в поза дъска, с длани на пода и стъпала на стол. Коремът е стегнат, за да поддържа тялото в права линия.












Приближете коляното към рамото, дръжте корема стегнат, за да не се завърта торса. Върнете крака до изходно положение.









Коляно към срещуположна ръка, отново дръжте корема стегнат, за да не се усуква тялото. Върнете крака в изходно положение и направете същите движение с другия крак.


 





Как функционира топенето на мазнини?


Представете си, че в тялото ви има 1 общ източник на енергия, и когато извършвате физическа работа (тренировки), тялото черпи от този общ източник. Т.е. няма отделен източник на енергия за дупето и отделен за корема например. Независимо упражнения за кои мускули правите, вие черпите енергия от общия източник на енергия.


Когато има по-малко приток на енергия (храна), тялото се обръща към запасите си от енергия (мазнини) и започва да черпи енергия от тях. Запасите са мазнини по цялото тяло и единствено от гените ни зависи дали ще черпим енергия първо от мазнините на корема, ръцете или друго място. Т.е. може да се случи така, че да правим упражнения за корем, но да отслабваме от дупето или ръцете, защото според гените ни, тялото така трябва да постъпи.


Донякъде откъде отслабваме зависи и от пола, поради хормоните - от обичайните места за мастни натрупвания мъжете приоритетно свалят от краката и дупето, и по-бавно от паласки и корем, докато жените обратно - доста бързо изчистват от корема, но дупето и бедрата последно се повлияват от хранителния режим и тренировките.


Тогава как да отслабнем точно в областта на корема?


Трябва да се следва хранителен режим с енергиен недостиг, за да може тялото да се обърне към запасите си и трябва да се тренира, за да увеличим разхода на енергия и притока на кръв до местата, които са засегнати от подкожни мазнини. По този начин тялото ни ще започне да използва подкожните мазнини за енергия и ще стигне и до тези на корема, но да не се заблуждаваме - извън наш контрол е дали равномерно ще отслабваме тялото или най-засегнатите части най-много ще отслабват.


Опитът ми показва, че там, където сме натрупали най-много подкожни мазнини, най-много отслабваме, може би не толкова колкото ни се иска, но все пак тялото ни си знае най-добре от какво „иска” или „не иска” да се освободи – има си негови причини.


Да се върнем на харченето на енергия. Комплексните упражнения, които активират няколко мускулни групи едновременно, харчат повече енергия от изолираните упражнения за 1 мускулна група, както и упражненията за големите мускулни групи (бедра, дупе, гръб, гърди) харчат повече енергия от малките мускули (тези на ръцете).


Ако целта е намаляване на подкожни мазнини следва да се тренира с акцент върху упражнения, които включват няколко мускулни групи и по възможност от големите такива и да се съчетае с хранителен режим с енергиен недостиг.


Автор на статията е Румяна Илиева, фитнес инструктор и специалист по хранене. В нейния сайт fitnesinstruktor.com може да намерите много домашни тренировки и хранителни режими.

ИЗБРАНО