При мишките отношението към самците и самките не е заложено по рождение, а се определя от това как и с кого гризачите са взаимодействали в детството си, съобщи Лайф.

Гризачите, които не са поддържали контакти с други екземпляри от вида, реагират еднакво към представители на своя и на противоположния пол.

Поведението на възрастен самец в клетка е предсказуемо, ако към него се приближи непознат екземпляр от вида. Ако е самка, се опитва да се съвкупли с нея, а ако е самец, се стреми да го прогони.

Учените първо изяснили кои нервни клетки в мозъците на мишките са отговорни за подобно поведение. Чрез методи на електрофизиологията било установено, че при контактите на самец със самка и с представител на неговия пол се активира една и съща мозъчна зона - вентромедиалния хипоталамус. Различни нервни клетки от тази зона обаче изпращат сигнали при агресия и при сексуална възбуда.

Имайки предвид това, учените успели въз основа на активността на невроните да определят кого вижда пред себе си самецът и какво възнамерява да направи с неканените гости. Учените извършили втора поредица експерименти и анализирали как клетките на вентромедиалния хипоталамус у самеца реагират към други екземпляри от вида. В тези експерименти били използвани самци, които след отделянето от майките им израсли в изолация и до половото си съзряване не срещнали други представители от вида. Когато достигнали полова зрялост, с тях били извършени същите опити, както с участвалите в първите експерименти гризачи.

Оказало се, че израслите в изолация самци не правят разлика между двата пола. Те не се опитвали да се съвкуплят със самки и не прогонвали другите самци. Различия не били открити и на невронно ниво. Едва три денонощия по-късно, след като 5 пъти дневно били оставяни за две минути в компанията на други мишки, самците започнали да реагират като израсли в социална среда животни. Тогава се променила и активността на невроните им.

За да проверят дали тези резултати не се дължат единствено на изолацията, учените проследили реакциите на друга група самци, които до половото си съзряване общували само с представители на своя пол. И този път било наблюдавано по-ниско ниво на агресия и сексуално привличане.

Това навежда на мисълта, че различията във възприятията у самците и самките не са заложени по рождение, а се формират при израстването им благодарение на контактите с представители на двата пола.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".