Климатичните промени водят до ръст на заразените с болести като малария и денга, разпространявани от комари, сочи проучване на британски експерти, публикувано в списание "The Lancet Planetary Health".

Те анализират данни за разпространението на двете заболявания, които могат да причинят и смърт.

Значителен ръст на заболели от денга е отчетен в африкански държави като Судан и Еритрея, както и в Колумбия от 2000 г. От 505,4 хиляди в началото на ХХI век броят им се увеличава до 5,2 милиона души през 2019 г.

Авторите на изследването, които са от Лондонското училище по хигиена и тропически болести, смятат, че увеличаването на парниковите газове прави комарите по-опасни. Глобалното затопляне удължава сезона, през който насекомите чрез ухапвания предават болести на хората.

Експертите прогнозират, че при повишаване на температура на Земята с 3,7 градуса по Целзий до 2100 г., жертвите на болестите, пренасяни от комарите, значително ще се увеличат. Още през 2080 г. около 8 милиарда души могат да бъдат изложени на риск от заразяване с малария и денга, което е с 4,7 милиарда повече спрямо 1970-1999 г.

По данни на Световната здравна организация всяка година от малария по света умират над 400 хиляди души, основно деца, предава БТА. През 2019 г. повече от 90% или около 240 милиона от случаите на малария са регистрирани в Африка. За лечението на тежката форма на малария има разработена ваксина, но за денгата все още няма лекарство.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos