За 3 години: 2707 носорози са убити от бракониери
Цифрите обаче отбелязват спад като цяло
Бракониерството и незаконната търговия с носорози са намалели през последните години, но остават сериозна заплаха за оцеляването им, предаде Франс прес, позовавайки се на Международния съюз за опазване на природата (IUCN).
Още по темата
Според доклад, публикуван от базираната в Швейцария организация, от 2018 до 2021 г. 2707 носорога на африканския континент, 90 процента от които в Южна Африка, са станали жертва на бракониери.
По данни на Международния съюз за опазване на природата процентът на бракониерството на носорози на този континент е достигнал 2,3 на сто през 2021 г. в сравнение с 3,9 на сто през 2018 г. Този процент непрекъснато намалява след пика от 5,3 на сто през 2015 г.
"Общият спад в бракониерството на носорози е окуражаващ, но то продължава да бъде значителна заплаха за оцеляването на тези емблематични животни", казва Сам Ферейра, специалист по носорозите в Африка, цитиран в изявление на IUCN.
Статистически 2020 г. представлява "необичайна" година заради пандемията от КОВИД-19, когато локдауните и ограниченията върху търговията и пътуванията доведоха до намаляване на бракониерството. Докладът обаче подчертава, че тези ограничения вероятно са оказали въздействие и върху правоприлагането чрез намаляването на наблюдението на защитените зони.
"Въпреки че не можем да кажем с голяма увереност какво въздействие са оказали ограниченията на Covid-19 върху търговията с рогове от носорози, 2020 г. беше необичайна година с ниски нива както на докладвани незаконни дейности, така и на правоприлагане и правителствени доклади", подчерта Сабри Зейн от международната организация "Трафик" за защита на правата на животните, която също е участвала в изготвянето на доклада.
"Непрекъснатото и последователно наблюдение на незаконната търговия е жизненоважно", настоява експертът.
През 2021 г. бракониерството отново се е увеличило в някои страни, например в Южна Африка, където са убити 451 носорога в сравнение с 394 през 2020 г. Въпреки това цифрите са много по-ниски в сравнение с 2015 г., когато в страната жертва на бракониери станаха 1175 носорога.
Като цяло популацията на африкански носорози намалява с около 1,6 процента годишно - от приблизително 23 562 индивида през 2018 г. до 22 137 в края на 2021 г.
За същия период общият брой на белите носорози, класифицирани като уязвими от Международния съюз за опазване на природата, е намалял на африканския континент с почти 12 процента до 15 942 животни, докато популациите на критично застрашените черни носорози са се увеличили с малко над 12 процента (6 195 животни).
В края на 2021 г. в Индия и Непал е имало малко над 4000 носорога с един рог (еднороги). В Индонезия 76 явански носорога живеят в национален парк и между 34 до 47 суматрански носорога - в естествена среда.
Според доклада популациите на еднорогите носорози (Индия и Непал) и на яванските носорози (национален парк в Индонезия) са се увеличили съответно с 3,7 процента и 4,4 процента годишно между 2017 и 2021 г., предава БТА. Докато за същия период броят на суматранските носорози (Индонезия) е намалял с тревожни темпове от 13 процента годишно.
Оцеляването на носорога е включено в дневния ред на предстоящата 19-а среща на Международната конференция за застрашени видове (CITES), която ще бъде организирана през ноември в Панама.