Смъртта на британската кралица Елизабет Втора провокира колекционерите към търсене на монети и банкноти с лика й, предаде Ройтерс.

Монетите и банкнотите с нейния портрет ще останат в обращение във всички държави от Общността на нациите.

Снимка: Getty Images

Дилърите на монети казват, че търсенето на банкноти и монети е започнало след смъртта на кралицата на 8 септември в Шотландия. Търсят се и редките 20-доларови канадски банкноти от периода преди Втората световна война с лика на Елизабет като дете, както и юбилейната австралийска монета от 50 цента, пусната в обращение по повод Диамантения юбилей на покойната кралица.

Embed from Getty Images

Монетите и банкнотите се търсят както от дългогодишни, така и от начинаещи колекционери. Това е почит към монарха, управлявал най-дълго Великобритания. Елизабет Втора е направила 33 околосветски обиколки. Този факт е записан в Книгата на Гинес.

Според Питър Хъчисън, специалист по антични монети в монетната къща "Хатън" в Лондон, в момента има запитвания от далечни дестинации като например Австралия. На първо място в търсенията на колекционерите са лимитираните серии. Опитните нумизмати искат да запълнят колекциите си, а присъединяването на начинаещите колекционери е фактор, който също вдига цените.

Австралийският експерт по монети Джоел Кандиах пусна свое видео в ТикТок тази седмица, в което обявява, че цената на австралийската двудоларова лилава монета с корона вече е 180 долара.

В Онтарио собственикът на компанията "Alliance Coin & Banknote" Шон Айзъкс подготвя аукцион през този месец с фокус към някои значими банкноти и монети. Сред тях е канадската банкнота от 20 долара от 1935 г., на която е образът на 8-годишната тогава Елизабет. "Тя е в Топ 10 на най-търсените банкноти през миналия век", казва Айзъкс. Цената на банкнотите, които Айзъкс планира да предложи на търга, варира от начална стойност около 300 канадски долара (226 щатски долара) до няколко хиляди в зависимост от състоянието им, дори 22 000 канадски долара за рядка френска версия.

Снимка: Getty Images

Според Шон Айзъкс ще има скок в търсенето на всички монети, пуснати в обращение по повод отбелязване на властването на Елизабет Втора. Специалистът е нетърпелив да види и първите монети с лика на крал Чарлз Трети. Според него денят, в който те влязат в обращение, ще бъде паметен за нумизматиката.

Появата на монети и банкноти с лика на Чарлз Трети ще отнеме известно време, особено извън Великобритания.

Централните банки в Австралия, Канада и Нова Зеландия обявиха, че банкнотите с образа на Елизабет Втора ще останат в обращение още дълги години.

Новите австралийски монети ще бъдат с образа на крал Чарлз. Това обаче няма да се случи скоро. Според Кралския австралийски монетен двор в исторически план сеченето на монети с лика на новия суверен започва около 12 месеца след коронацията.

Очевидно държавите от Общността на нациите, които искат да използват образа на Чарлз за своите монети и банкноти, трябва да изчакат Великобритания. Кралският монетен двор и Централната банка в Лондон все още не са дали никакви подробности. Експертите очакват, че след края на траура ще започне работата по подготовката на портрета на крал Чарлз.

Според Питър Хъчисън процесът ще отнеме минимум четири месеца, дори шест. Пускането в обращение на нови монети и банкноти е съобразено с датата на коронацията.

Засега няма обявена дата за коронацията на крал Чарлз.