Как да се научим да спазваме новогодишните си решения
Почти 70 процента от хората изоставят добрите си намерения до няколко месеца
С настъпването на Новата година идва и възможността за промяна. Януари може да е добър момент за размисъл, но за придържането към взетите новогодишни решения е по-добре да се поставят по-малки и по-лесно постижими цели, съветват експерти, цитирани от Асошиейтед прес.
Проучванията показват, че до 70 процента от хората изоставят добрите си намерения до няколко месеца.
Как да се придържаме към новогодишните решения, когато усетим, че волята ни започва да отслабва? Препоръката на американската психоложка Лин Бъфка е хората да бъдат реалисти по отношение на всяко взето решение.
"Доста е обезкуражаващо да заявите, че искате да отслабнете с 50 килограма и заради това никога повече няма да ядете десерти. В случая може би е по-добре да си кажете, че ще хапвате десерт само през уикендите или при специални поводи", съветва специалистката от Американската психологическа асоциация.
Експертите по поведенческо здраве препоръчват амбициозните цели да се разделят на по-малки цели, като например да се замени поне една закуска с плодове и зеленчуци или да се правят упражнения в продължение на 10 минути всеки ден. По думите им след постигането на тези по-малки цели по-голямата цел може да не изглежда толкова обезсърчителна.
Бъфка посочва още, че е трудно да се правят големи промени. Позитивното мислене за крайната цел и за това какво би спечелил човек от промененото си поведение обаче може да засили мотивацията. "Ако слагате в буркан парите, които бихте похарчили за шоколад всеки ден, те ще започнат да се събират", обяснява Лин Бъфка.
Съсредоточаването върху това, което взетото решение помага да бъде постигнато, вместо върху това, от което човек се лишава, може да бъде мощен мотиватор за промяна на мисленето, казват още експертите.
Проучване върху новогодишните решения, обхванало 1000 души, показва, че хората, фокусиращи се върху конкретни цели, са по-успешни от тези, които просто се опитват да се откажат от лошите си навици.
Изследователите са установили, че най-популярните решения са свързани с физически упражнения, загуба на тегло и хранителни навици. Други решения са насочени към самоусъвършенстване, въпроси, касаещи личните финанси, и начини за съсредоточаване върху психичното здраве и намаляване на стреса.
Ако човек включи други хора в усилията си, както за подкрепа, така и за да се отчита пред тях, това също може да е от полза. Ако някой реши да спортува повече, например, за него може да е добре да се присъедини към група или да си намери занимание във фитнеса с приятели, за да направи тренировките по-малко скучни.
Експертите също така препоръчват хората да планират календара си, което може да им помогне да спазят решенията си, като например да отделят за изпълнението им определен период от време всяка сутрин или вечер. По думите им промяната е трудна и човек не бива да подхожда към нея с идеята за постигане на съвършенство. Експертите напомнят, че неизбежно ще има моменти, в които на хората ще им се струва невъзможно да спазят решението си или ще искат да се откажат.
"Едно чудесно решение може да бъде да сте по-малко осъдителни към себе си. Изследванията показват, че колкото повече развиваме състрадание към себе си, толкова по-състрадателни можем да станем към другите", казва Тамара Ръсел от Британското психологическо общество.
Ръсел допълва, че ако 1 януари им се струва изкуствена дата за вземане на решения, хората могат да пристъпят към промените по свой график. Тя казва още, че е безсмислено решенията да се обвързват с календарната година, имайки предвид, че зимата обикновено е време за зимен сън за голяма част от природата.
По думите на Ръсел пролетта, като сезон на растеж и обновяване, може да е по-подходящо време за повечето хора да приемат промените. За да се спазват по-добре решенията, тя предлага всяка седмица да се прави преглед на това какво е проработило и какво не.
"Продължавайте да се усъвършенствате и не се страхувайте да коригирате и доуточнявате това, което правите. Изучавайте собственото си поведение като учен", казва тя.