Светът на бозайниците е организиран така, че да може всяко потомство да достига зрялост в максимално защитени условия спрямо околната среда. Следователно храната, климатът и атрибутите, като козина, зъби, нокти и способност за придвижване, са адаптирани също с това. Човешкото бебе обаче за разлика от малките бозаещи животинки, се ражда в тотална зависимост от културните и модни уклони на своята майка, както и от феномена, наречен майчински инстинкт. Ако го нахранят - наддава, ако го преобуят - стои сухо. До много дълги години (по нашето законодателство 18) то зависи от това "Ако". И ако развитието на речта е свършила някаква работа за оцеляването на вида ни, то това със сигурност е способността на човек чрез преговори и аргументи да извоюва своя собствена територия на благоденствие. Само че бебето е еманация на липсата на автономност.

Първи стъпки в храненето

Първият и най-важен източник на живот е въздухът. Веднага след него идва гладът. Въздуха трудно можем да си го избираме, но храненето изцяло зависи от майката. Най-добрият вариант след раждането на бебето е то да засуче. Но в съвременните болници това рядко се практикува и това всъщност не е чак такъв проблем. Проблемът идва, когато шишето с адаптираното мляко пуска вкусната течност по-лесно и по-често от зърното на мама и бебето изведнъж реши, че е твърде изморено от бурното си ембрионално развитие и може просто да стисне уста или да нададе такъв рев, че единствения начин да се прекрати този протест е отново чрез биберона на шишето. Ако вашият случай е такъв, опитайте се да упорствате и не лишавайте детето си от кърма. Нито на него, нито на вас ще ви се случи заедно друга такава възможност.

Кърменето е комуникация

Кърменето е най-съкровеният интимен момент между майката и бебето. Пред тази гледка са благоговеели всички велики творци. Източната култура говори за обща аура между кърмачката и бебето като непосредствен енергиен обмен; лекарите - за споделения кожен микробиом; невропсихолозите - за кожно-галванична реакция, изразена в способността за споделяне на емоционални сигнали чрез промяна в електрическото съпротивление на кожата - един от феномените, с които майката разбира здравния и емоционален статус на бебето. И чрез който детекторът на лъжата ви хваща, че лъжете.

Кърменето е взаимна здравна полза

Кърменето обаче е и натурален механизъм за превенция и протекция. Ензимите, отделени при слюноотделянето на бебето върху зърното на гърдата след приключване на кърменето, образуват фин слой, който пази отворите на миниатюрните канали от бактериална инвазия. С две думи, бебето пази единствения си източник на прехрана, респективно - живот.

Затова не мийте гърдите си след кърмене! Попийте излишната кърма със стерилен памучен тампон (без да търкате). Когато взимате душ, не мийте гърдите си с измивни препарати, дори да не съдържат вредни съставки.

Друга полза, която бебето носи пряко на майката в процеса на кърмене, е по-бързото свиване на матката и намаляване на кръвотечението след раждане. Всяко засмукване води до мини контракции. Този своеобразен вътрешен масаж спомага за продукцията на редица хормони и невротрансмитери, които имат отношение към баланса в ендокринната система.

Много изследвания сочат намаляване на риска за рак на гърдата и яйчниците при жени, които кърмят. Ако вярвате в чудото на живота, лесно можете да приемете този дар като чиста форма на еволюционна застраховка: бебето има нужда от здрава майка, докато храненето му е в пряка зависимост от нея.

Вълшебството на водата

Водата е неотменна част от живота. Ресурс, който потенциално може да бъде изчерпан, както в природата, така и в организма ни. Клетките ни отделят вода, а не я произвеждат. Но кърменото бебе няма нужда от този добавъчен природен ресурс.

Кърмата съдържа точно толкова вода, колкото бебето ви има нужда да поеме. При това винаги. Съставът на кърмата се променя спрямо външната температура и възрастта на детето. Количеството вода в нея не се влияе от диетичния режим на майката, от честотата на кърмене, от големината на гърдите. Ако майката има необходимото количество кърма, то нейното бебе винаги ще има условията да стои оптимално хидратирано. Това е едно от нещата, които природата не е оставила на нас, а е взела изцяло в свои ръце. Следователно няма никакъв смисъл да давате вода на бебето до първото захранване. При горещо време просто ще трябва да го слагате на гърдите си по-често, а то ще поеме точно толкова, колкото се нуждае.

С какво се храни бебето, докато суче?

На пръв поглед кърмата е една и съща. Погледната по-отблизо, тя варира като консистенция, вкус и цвят и се променя в различните етапи на едно кърмене. Това не е произволен акт, а съвсем преднамерено (отново природно) състояние. С растежа на детето и променените му хранителни нужди, кърмата променя и процентното количество на състава си. Това е една от причините дойките навремето да кърмят деца само на възрастта, на която са техните собствени.

Съставът на кърмата съдържа протеини, мазнини, витамини, въглехидрати, минерални соли и вода. Тоест - всичко необходимо, което дори ние рядко си набавяме при хранене.

Протеините в кърмата имат освен хранителна стойност, и протективна: предпазват от бактерии (лактоферин), предават антителата от преболедували инфекции при майката (секреторни имуноглобулини), благоприятстват развитието на нормална чревна микрофлора (лизозим), подпомагат растежа на полезните бактерии (бифидус фактор).

Мазнините са представени в кърмата като мастни киселини, които имат отношение към развитието на нервната система, здравословния растеж и са важен източник на енергия.

Въглехидратите съдържат лактоза, която е около 40% от общия калориен внос. Лактозата също предпазва стомашно-чревния тракт от развитие на болестотворни организми.

Витамините са единствените елементи, които зависят от диетичния прием на майката, защото в състава на кърмата влизат тези, които майката е консумирала. Само да вметна: никотинът и алкохолът намаляват силно общото количество на вит. С, който е мощен антиоксидант.

Първото, което се събира в кърмата в началото на сученето, е вода и въглехидрат. Водата, за да хидратира, а въглехидратът - за да снабди организма с калории и енергия. В последващия етап на кърменето млякото се сгъстява, става по-бяло и се насища с повече протеини и мазнини. Целта е да добави и останалите полезни вещества, необходими за пълноценното хранене. Но не и на всяка цена. Природата е решила, че първите два елемента са от жизненоважно значение, а останалите - необходими, но само при възможност за по-дълго и пълноценно кърмене. Ако майката например се намира в Етиопия, температурите са високи и тя е недохранена, нейната кърма ще съдържа приблизително същото количество мазнини и протеини, но със сигурност въглехидратът и водата ще бъдат достатъчни, за да посрещнат нуждите на кърмачето.

По тази логика, в горещи дни, когато слагате бебето по-често на гърдата си и то е жадно, а не гладно, в момента, в който то изпие водата и стигне до плътното мазно мляко, то ще се откаже да суче. Затова не трябва да се притеснявате, че кърмачето ще остане дехидратирано или недохранено. То знае по-добре от вас от какво има нужда. Добавянето на вода, особено от шише с биберон може лесно да го откаже да суче, а със сигурност, давайки му само вода, ще го лишите от добавъчния въглехидрат, който някъде наричат "предно мляко".

И още един съвет, този път от личен опит: по възможност не ползвайте козметика и не мажете гърдите си с лосиони. Моето 4-месечно бебе не разпозна миризмата ми и ми направи кърмаческа стачка. Но за това, другия път...