Бебешката кожа е тънка, недоразвита и много чувствителна. Но не и съвсем беззащитна. Един тънък слой, наречен хидролипиден (съставен от водни и мастни молекули), поддържа естествената й влажност. Финият мазен слой действа като филм върху кожната повърхност и затруднява навлизането на вредни микроорганизми. Друг слой в минутата на раждане също започва да се създава. Това е кожният микробиом, представляващ различни по вид бактерии - бойци, които охраняват повърхностните клетки от инвазията на външни патогени и алергени в опита им да проникнат в кожата. Не случайно роденото стерилно бебе, поето от намазаните с талк стерилни ръкавици, трябва да се дава първо на майката, по възможност върху голата й плът, за да може нейният микробиом да се колонизира върху кожата на детето.

Защо познаването на тези факти е важно?

Организмът на всяко живо същество в етапите му на растеж и развитие има вътрешни регулаторни механизми, подчинени на естествения стремеж да запазят нормалността му чрез навременното нанасяне на корекции. Състоянието на баланс се нарича хомеостаза. Когато тя се наруши и не може да компенсира грешките, започват болезнени изменения.

Съвременният живот обаче, придружен с различни модни течения по отглеждането на малкия човек и манипулациите с ежедневните хигиенни навици, много често предлага не решения, а проблеми. А проблемите нарушават процеса на хомеостаза и влачат след себе си още.

Най-честият подобен проблем с нарушена хомеостаза в бебешка възраст е подсичането. Но преди да стигнем до него, вижте стъпките, по които всяка майка трябва да мине, за да го осигури на бебето си.

Проблем №1. Мръсно бебе - немарлива майка

"Бебето е най-чистото същество на света", но не защото е най-къпаното и митото. Смисълът е в една друга чистота, но съвременния свят е поставил знак за равенство между хигиена и нормалност и майката често раболепно запретва ръкави вечер и се впуска в мокра битка в защита на доброто си име. А кому е нужно? Не и на вашето бебе.

Колко често трябва да се къпе бебето? Зависи кого питате. Производителят на детска козметика ще отговори, че още от едно време, по стара традиция, бебетата са се къпели всяка вечер и ще побърза да ви предложи съвременна форма на бабиния сапун. Правилното поведение обаче е да използвате измивното средство рядко. Водата ще свърши по-добра работа, особено, ако е педиатрична мицеларна. Причината е в Ph-то.

По повърхността на кожата ни има още един невидим слой, който се казва киселинна мантия. Тази фина протекция цели освен предпазване от патогени (като всички останали), но и поддържане нормалната клетъчна функция и виталност на кожата. Киселинната мантия съдържа себум - прости мастни киселини, отделяни от мастните жлези и аминокиселини, отделяни от потните жлези. Да, но бебетата не се потят. Тяхната терморегулация се развива постепенно след раждането. Поради липсата на пот, тяхното кожно Ph е по-високо - близо 7, докато при възрастен човек потта добавя киселинност на средата и Ph-то спада до около 5,5. Ph-то на регулираната по европейски стандарт чешмяна вода трябва да е в диапазона 6.5-7.8. Но единствено чист планинския ручей може да бъде изцяло подходящ за кожата на вашето дете, защото чешмяната вода съдържа различни минерали, като варовик и хлор, които могат да нарушат киселинната мантия и да доведат до изсушаване.

Подобно нещо правят и почистващите продукти, но по друг механизъм, тъй като тяхното Ph е в повечето случаи съобразено с детската кожа. С отмивните си свойства те влияят върху водно-мастната бариера, и нарушават естествения микробиом. Особено, ако се ползват често.

От всичко казано дотук следва, че ежедневната баня дори само с вода провокира и сериозно компрометира естествената кожна защита на кърмачетата и бебетата, като може да причини и ненужно изсушаване на кожата, нарушаване на някои от защитите й, правейки я по-чувствителна и податлива на външни дразнения. От друга страна, бебетата не се цапат, не се вмирисват (освен в зоната на памперса), а ако се кърмят, дори изпражненията им са стерилни и по правило не би трябвало да създават предпоставка за кожни проблеми.

Проблем №2. Дупето на детето е мръсно, следователно трябва да е най-чисто

Чисто не значи здраво! Има безопасен начин да се почисти едно дупе, без това да наруши целостта на кожните защити.

Една от основните теории за високата заболеваемост на децата от вирусни инфекции в развитите страни се нарича "стерилна хипотеза", тоест, прекалената хигиена нарушава естествената защита на кожата и позволява на всякакъв вид патогени да проникнат през нея.

Това се утежнява от още един фактор: когато детето е измито, за да възстановим щетите, се започва сложен ритуал от мазане и пудрене. Цинкът в бебешките пудри е идеално антисептично средство след (обърнете внимание на това!) подсичане. Цинкът абсорбира влагата, което автоматично значи, че изсушава детската кожа. Когато няма причина, детското дупе не се пудри. Можете обаче да ползвате продукти с протективна грижа, но внимателно подбрани и изпитани.

Мокрите кърпички обикновено съдържат масла, които запазват естествената влага на кожата, както и естествени съставки, които премахват излишните артефакти върху нея, без да я дразнят. Те са идеално средство за бебетата в кърмаческа възраст и могат да са и единственото за ежедневно ползване. Тъй като кожата на бебето е пет пъти по-тънка от вашата, тя има свойството по-бързо да абсорбира почти всичко, което влезе в контакт с нея, включително съставките на препаратите, които на всичкото отгоре прилежно ще отмият и естествената й бариера.

Парадоксът при нежните измивни и подхранващи течни или твърди продукти е в това, че водата, с които се отмиват, отмива и голяма част от активните им съставки. А вече обяснихме и какво още прави тя. Затова е важно при захранени деца много внимателно да подбирате средството, с което ще миете дупето на детето.

Тъй като кожата освен, че се храни, но също така и диша, в тази връзка облеклото на бебето трябва да е от естествени материи, за да не запарва, да е без оцветители, за да не внася алергени и да е достатъчно свободно, за да проветрява тялото.

Проблем №3. Памперсът - спасителен пояс за родители

Производителите на бебешки пелени със сигурност нямат нищо против да насърчават носенето на памперс и след първи клас. Просто учителите отказват да ги сменят. На всички ни е ясно, че това е най-голямата революция в помощ отглеждането на малкото дете, която ни дава свободни няколко часа, които иначе щяхме да запълним с миене, пране и търкане на подове, легла и дивани.

А сега си представете, ако сте жена, че сте в цикъл 3 години и трябва да носите постоянно дамски превръзки!!! И бързам да ви припомня, че вашето бебе ползва този санитарен материал за няколко цели, една от които съдържа токсини...

След захранването на бебето неговите изпражнения стават ... опасни. Както вече споменах, стерилните акита не са такъв проблем за детската кожа, както преработената храна, отгледана във външни условия. Излишно е да се прави дълъг анализ на отпадните продукти, които произвеждат червата, но едно е сигурно: тази органична маса не е добре да престоява в продължителен контакт до детето ви. Подсичането е само видимия проблем.

Решение на проблем №1 Почиствайте ръцете и лицето на детето, но се въздържайте да го миете, къпете и мажете с козметика всеки ден, която не е доказано безопасна за кожата му. Има прекрасна гама от продукти, които макар и приложени по-често, ще предотвратят всякакъв проблем.

Когато става въпрос за косата на бебето - изложена на постоянни външни влияния и прах... Всъщност нея за това я има - да държи мръсотията далеч от скалпа. Гологлавите бебета могат също да бъдат забърсвани с влажна кърпа, но не за дупе.

Решение на проблем №2 Докато бебето е кърмаче, почиствайте със специални за целта мокри кърпички. След като го захраните, ползвайте продукти, които имат успокояващо действие и създават защита срещу вредното въздействие на отпадните продукти в памперса. Подсушавайте нежно, с потупване, не с търкане.

Решение на проблем №3 Подсичането - кошмарът на всяка майка! Случва се, когато детето е изложено дълго време на вредно въздействие върху кожата, като влага, мокрота и изпражнения или когато памперсът е по-малък размер и се получава протриване. Възможно е и след прием на определени лекарства, като антибиотик, които се отделят чрез урината. Симптомите на подсичането са възпаление, зачервяване, обрив, сърбеж (който на бебешки се превежда като свръх активност на крачетата и постоянно хленчене) и най-неприятното - рани.

Снимка: Laboratorios BABÉ

Кое предизвиква подсичането и как да се избегне?

Колкото и да са абсорбиращи памперсите във всичките им разновидности, топлите телесни течности мокрят както повърхността на кожата, така и тази на санитарния материал. (Знаете го от превръзките) Ако едно нещо не пропуска вода няма и как да диша. Затова оставете рекламните слогани на маркетинговите експерти и се вслушайте в логиката. Ако памперсът изобщо диша, то той го прави преди да се нахрани. После започва да диша детската кожа, но изпаренията му, а и не само...Не искате да знаете за процеса на ферментация при влажни и топли условия и как памперсът се превръща в естествен инкубатор на колонии микроорганизми, които заедно с гъбичките, причинени от влагата, мечтаят да сменят дома си с нещо, което е с органичен клетъчен произход... Тоест, най-близките живи клетки.

Затова колко и какво ще диша кожата на вашето бебе зависи от вас. Когато наследникът е вкъщи и все още го намирате там, където го оставяте, дръжте го по възможност с голо дупе върху непромокаема пелена или поне разлепете памперса и го отворете да се проветряват взаимно. Ако бебето пълзи, поемете този риск и пригответе бебешки памучни гащички. Денонощното носене на памперс освен всичко друго е и финансово неизгодно.

Ако сте се хванали за памперса като за спасителен пояс, има и друг вид превенция, която ще даде сигурна защита срещу подсичане. Това най-сигурно става с прилагането на внимателно подбран комплекс от съставки, които имат доказана цел и не нанасят вреда върху нито един от защитните слоеве на деликатната бебешка кожа.

На пазара има десетки продукти, но ако вземем под съображение, че детската кожа абсорбира всичко, което има способността да влезе през нея, трябва добре да обмислите избора си. И тъй като не е нужно да записвате нова професионална специалност (това, че четете тази статия, значи че сте я придобили вече), за тази цел можете да се доверите на компании, които са свършили това вместо вас и са посветили целия си професионален опит на проучвания, оптимизации, ефективност и безопасност, каквато испанската дермокозметична марка Laboratorios BABÉ.

В тяхното портфолио има продукт, създаден точно за тази цел: да не позволява неблагоприятното влияние на памперса и неговото съдържимо да проникне в кожата на вашето дете и да причини раздразнение. И не само: кремът им против подсичане (с талисмана на педиатричната серия Пипо на опаковката) спомага за възстановяване естествената защита на кожата, тогава, когато сте объркали нещата с хигиената и вече има белези на възпаление. Чрез активните си съставки кремът против подсичане дава допълнителна защита като увеличава с аминокиселината си глицин Ph-то на кожата и я доближава по устойчивост до нашата, тоест, замества компонента "пот", която децата още не произвеждат в нужното количество. А царевичният протеин в нежния крем едновременно спомага бързото възстановяване на кожата и я предпазва от агресивни агенти.

Едно от любопитните свойства и патент на Компанията е, че макар и под формата на лека емулсия, формулата попива много бързо и не омазнява кожата. Минута след нанасянето, повърхността на бебешкото дупе е суха и гарантирано защитена от влагата в памперса. А ако прецените, че преди това детето трябва задължително да скърца от чистота, педиатричната мицеларна вода на BABÉ ще се превърне в любимата ви течност. Ползвайте нея! Но не за пиене. За пиене си сипете нещо друго, докато детето ви спи спокойно!

 

*Материалът е подготвен със съдействието на Medical Point