Мине ли рожденият ден на детето, още на следващия ден то започва да се вълнува къде ще празнува догодина, кого ще покани, как ще се забавляват.

А родителите понякога се чувстваме изчерпани от идеи. Знаем, че не желаем поредния детски кът с компромисен кетъринг, а нещо вълнуващо и запомнящо се и за рожденика, и за гостите.

Ето някои предложения за тематични партита и занимания според възрастта на децата. А в конентар може да добавите и вашия опит и препоръки.

3-6 г.

1. Парти/пикник на открито. В парка, в зоопарка, край басейна, на плажа, в двора на близкото училище през уикенда или просто в градинката пред блока. Децата обожават да са навън, когато времето е хубаво. А за да направим играта в празник, ни трябва малко украса и почерпка и добър план за забавленията. За да може всички гости да се чувстват част от купона, измислете предварително структурирани игри и състезания. Тук може да почерпите някои идеи за игри на открито. Добрият баланс между динамика и креативност, активни двигателни игри и по-спокойни викторини ще ви помогне да управлявате по-добре групата. Помислете за игри, в които да се включат едновременно и възрастни, и деца. А ако не се чувствате подготвени да правите сами сценарий, може да се доверите на професионален аниматор или актьор, който да се включи на терен с арсенал от интересни забавления.

Снимка: iStock by Getty Images

2. Куклен театър. На тази възраст децата задържат вниманието си за по-кратко, често сменят активностите, но и имат нужда да някой да ги направлява в дейностите така, че да не стигат до превъзбуда или нервност. Детската постановка като елемент от тържеството може добре да се впише в необходимостта от редуване на дейностите. А е и възможност родителите също да отдъхнат.

3. Посещение на ферма. Често малки ферми и био стопанства около големите градове предлагат възможността за дневно посещение, в което децата да могат да се докоснат по автентичен начин до животните - да видят каква грижа се полага за тях, да пояздят, сами да наберат обяда си от градината. А фермерите да им разкажат интересни истории и факти за животните и тяхното ежедневие.

7-11 г.

1. Рисуване. Любителските занимания с рисуване станаха доста популярни за малки и големи. Ако имате млад художник вкъщи, вероятно ще му хареса идеята за парти в ателие. Този тип активност на рожден ден е подходяща и за възрастните, така че всички да участват наравно.

2. Посещение на музей. Природо-научният музей може да се превърне в терен за истинска изследователска експедиция. А историческия музей в машина на времето. Трябва ни само добър куратор, който да увлече децата.

3. Кино с боулинг. Киното е интересна опция за отбелязване на рождения ден, особено ако е премиерата на дълго чакан от детето филм. За да има парти елемент обаче преди или след прожекцията трябва да се съчетае с почерпка или друга активност. В моловете, където често са разположени кината, има зали за игра, боулинг, джаги или билярд, които са интересни за децата на тази възраст.

Снимка: iStock by Getty Images

3. Кулинарен клас. Кулинарните ТВ формати превърнаха готвенето в атрактивно шоу, което увлича дори и децата. А месенето, бъркането и декорирането са любими занимания и на момчета, и на момичета. Може да потърсите възможността за ангажиране на кулинарна академия или местен ресторант, които да са домакини на специален готварски клас и да покажат на децата тънкостите - и да им помогнат сами да си сготвят почерпката.

4. Дискотека или караоке. В тази възраст децата имат любими изпълнители, които обичат да слушат и на които подражават. А музикалните предавания им дават усещането, че всеки може да хване микрофона. Детска дискотека или караоке парти може да се организира на практика навсякъде - в кафене или любим ресторант, детски център, малка зала за събития в хотел.

5. Катерене. Дори детето ви никога да не се е занимавало с катерене, този спорт може да му хареса като преживяване. Необходимо е само да ангажирате зала за катерене и да осигурите инструктори, които да се грижат за безопасността на децата.

6. Пейтбол. Играта се използва често и при тиймбилдинг активности за възрастни, но все повече добива популярност при децата от тази възрастова група. Има различни терени и екипировки за деца от 6 до 16 г.

7. Escape стая. Детективска задача, търсене на съкровища, гонене на духове, разгадаване на загатки. Тези игри дават възможност децата да работят в екип и да ангажират логическото си мислене и познания.

8. Картинг състезание. Пистите за картинг на открито и закрито дават достъп за деца над 6-7 години, като често на място може да се организира и почерпка, както и да се комбинира с друга фън зона.

9. Скаутски рожден ден. Разходка в планината, палатки, лагерен огън... Кое дете няма да хареса това? Осигурете си стабилна екипировка и ангажирайте опитен водач, който да може да покаже на децата полезни уроци и скаутски умения за справяне на планински терен.

Снимка: iStock by Getty Images

Наталия Тодорова е автор на блога The Little Chef, където споделя всичко, което я вълнува, за детско развитие и възпитание, родителство, кулинария.