Целулитът е често срещан проблем, с който жените се борят непрекъснато. Каква е основната причина за целулита? Няколко основни фактора допринасят за развитието му, сред които: лоша диета, липса на физическа активност, дехидратация, наднормено тегло, недобра циркулация на кръвта и задържане на течности, генетични фактори и автоимунни заболявания, слаба колагенова структура на кожата, хормонални проблеми.

Козметичната индустрия ни предлага разнообразна козметика и апаратни процедури, обещаващи чудодейни резултати. В зависимост от типа кожа и причините за целулита терапиите могат да действат по различен начин и да имат различна ефективност според човека. Комбинирането на множество подходи, поддържането на здравословен начин на живот и търпението са ключът към успеха. Тук сме събрали някои лесни процедури и съвети, с които можем да помогнем в борбата с целулита в домашни условия:

Здравословна диета и много вода

Борбата с целулита започва отвътре навън. Преработените храни и напитки, сладкишите, тестените изделия, храните с високо съдържание на натрий (сол) могат да задълбочат проблема. Захарта причинява задържане на течности, възпаление и складиране на телесни мазнини - всичко това може да увеличи появата на целулит. Рафинирано брашно и рафинирани зърнени продукти се разграждат бързо до захар и са с високо съдържание на калории. А прекомерното количество сол спомага за задържането на течности.

Снимка: iStock/Getty Images

От друга страна балансираният прием на белтъчини, витамини и минерали, пресни плодове и зеленчуци и пълнозърнести храни спомагат за добрия обмен на веществата. Обърнете внимание на приема на колаген, особено след 30 години. Богатите на калий храни, чистият протеин, лененото семе подобряват производството на колаген и свежестта. Поддържайте здравословно тегло и бягайте от диети с йойо ефект.

Хидратация е другата ключова дума. Пиенето на много вода и неподсладени чайове спомага за изхвърлянето на токсините от организма и подобряването на еластичността на кожата.

Движение и спорт

Правете редовни, дори леки упражнения у дома, за да подобрите кръвообращението. Силовите тренировки пък спомагат за стабилизиране на мускулната маса, тонизиране на мускулите и цялостно укрепване на кожата. Обърнете специално внимание на тренировъчни упражнения, които атакуват точно мускулите на най-засегнатите от целулит зони - корема, бедрата, дупето.

Сухо четкане

Сухото четкане включва използването на четка с естествен косъм за масажиране на кожата с кръгови движения преди душ. Това помага за ексфолиране на кожата и подобряване на кръвообращението.

Масажи

Самомасажът или професионалните масажи стимулират притока на кръв и лимфния дренаж и помагат за намаляване на целулита и ограничаване на неговата повторна поява.

Можете да използвате ръчен масажор или ролер с текстурирана повърхност, за да масажирате засегнатите зони.

Някои хора използват и Gua Sha инструмент за масаж върху предразположените към целулит зони, за да стимулират кръвообращението и да подобрят текстурата на кожата.

Снимка: iStock/Getty Images

Ексфолиант с кафе под душа

Не изхвърляйте утайката от сутрешното си еспресо. Използвайте я преди баня, като масажирате засегнатите зони - кафето едновременно ексфолиира, омекотява кожата и събужда кръвообращението. Може да бъде използвана чиста утайка или смесена с малко зехтин. Добре е подобна процедура да не се прави късно вечер, тъй като кофеинът от утайката, малко или много, прониква през кожата и може да попречи на добрия ни сън.

Бани с английска сол

Потапянето в топла вана с английска сол може да помогне за отпускане на мускулите и подобряване на кръвообращението, като потенциално намалява появата на целулит.

Маска от морски водорасли

Водораслите са богати на антиоксиданти и могат да помогнат за подобряване на здравето на кожата. Използвайте стрити водорасли и вода, за да направите паста. Нанесете върху засегнатите участъци, увийте в прозрачно фолио за около 30 минути, след което изплакнете добре.

Маска с куркума

Куркумата е известна със своите противовъзпалителни свойства. Смесете куркума на прах с вода, за да образувате паста и я нанесете върху кожата. Оставете да действа около 15 минути, преди да отмиете.

Етерични масла

Смята се, че някои етерични масла като грейпфрут, хвойна и кипарис, имат свойствата да помогнат за подобряване на кръвообращението и намаляване на появата на целулит. Внимавайте с употребата на етерични масла, защото макар и естествени продукти, те са много силни и могат да предизвикат дразнене и реакция на кожата. За масаж етеричните масла задължително се разреждат с базово масло (напр. кокосово или бадемово масло). Препоръчва се също преди първа употреба продуктът да бъде тестван върху малък участък от кожата.

Снимка: iStock/Getty Images

 Здравословни навици

Избягвайте пушенето и прекомерната консумация на алкохол, те влияят негативно на здравето на кожата. Недостигът на сън също редуцира еластичността на кожата и може да повлияе на производството на колаген.

Някои други фактори, които могат да причинят промени в кожата като целулит, отпуснатост, бръчки и образуване на тъмни петна, включват хормонален дисбаланс, постоянен стрес, автоимунни заболявания, алергии и пр.

Избягвайте тесни дрехи

Прекомерното и често носене на впити тесни дрехи, особено около задните части и бедрата, може да ограничи притока на кръв и да влоши появата на целулит.