В стаята на ученика: Създайте перфектно място за учене у дома
Осигурете на детето достатъчно светлина, удобни бюро и стол и го оставете да твори на воля
Достатъчно светлина, удобни бюро и стол - това е краткият списък с най-важното за стаята на ученика. Как обаче да изберете подходящите сред хилядите предложения, на които ще попаднете?
И тук има кратък отговор: съобразете избора си с настоящите размери на детето - височина и килограми, но предвидете, че то бързо ще порасне.
За пример, и тук минаваме към разширения отговор, дете в първи клас на 7 г. може да е високо средно между 109 см (*минимален ръст за момичета) до 137,6 см (максимален за момчета). Но ако при постъпване в училище малчуганите все още са ниски, в следващите 10 години момичетата ще добавят около 42 см към ръста си, а момчетата - около 52 см.
По същия начин стоят нещата и с килограмите. Ако момичетата в първи клас тежат минимум 16,8 кг, а момчетата - максимум 26,4 кг, то в следващите 10 години теглото ще се увеличи с 35 кг при силния пол и с 32 кг - при нежния.
Ако в първи клас бюрото на детето е удобно, красиво и украсено с анимационни герои, то след около три години вече може да не е актуално не само заради физическото му израстване, но и заради промяната на предпочитанията му.
Затова решете първо дали искате да вложите повече средства за бюро и стол, които ще "растат" с детето, или ще сменяте и двете след няколко години.
Бюрото
Оптималният вариант за детско бюро е плотът да е на такава височина, че китките да не се пречупват под ъгъл, когато детето седи с поставени на работната повърхност ръце. Краката му пък трябва да са стабилно стъпили на пода, а бедрата да са успоредни на него, но за това след малко, когато говорим за стола.
Помислете за пространството, което ще е необходимо на детето за писане, рисуване, място за лаптоп и т.н. Ако се спрете на регулируемо бюро, тогава вижте дали мястото на плота му ще е достатъчно за всичко нужно, тъй като целта не е само да е удобно на височина.
Мястото за съхранение също трябва да отговаря на нуждите на ученика, за да не се окаже с прекрасна широка работна повърхност, но с натрупани отдолу раница, учебници, бутонки, кутии за съхранение и т.н. Във втория случай може да добавите т. нар. офис контейнер до бюрото.
Ако детето е активно или хиперактивно, предвидете евентуалните срещи "глава - бюро" и заложете на по-обли ръбове.
Столът
Голяма част от патологиите на гръбначния стълб се развиват от неправилно седене на бюрото, сочи статистиката. Неподходящата поза идва от неправилно подбрани размери на мебелите.
Целта при избора на стол трябва да е, когато детето седи, да може да пише без да се навежда, а да има стабилна опора на гърба и кръста. Краката му трябва да са спокойно стъпили на земята, а както казахме по-горе - бедрата успоредно на пода, вместо висящи или повдигнати. Винаги може да добавите степенка или да изберете стол със стойка за краката.
Освен да е съобразен с интериора, столът трябва да понесе и порастването на детето или евентуалната му употреба от две деца. В този случай изберете такъв, чиято височина се регулира. Съобразете също дали облегалките за ръце ще позволят на детето да се приближи достатъчно до бюрото, или те ще му пречат.
Други критерий за избор са качествената дамаска, което ще рече без изкуствени материали и токсично оцветяване. Кожата и еко кожата например водят до запаряване, но пък са по-лесни за почистване.
Друг съвет е дълбочината на седалката да не повече от две трети от дължината на бедрото на ученика, а задната част на стола да не е по-ниска от нивото на лопатките.
Светлина
Дневната светлина е най-подходящата за зрението на детето. На такава то трябва да чете, пише, изрязва и т.н., за да избегнете проблеми. Когато е по-малко, то вероятно ще играе на пода, затова прозорците е добре да пропускат достатъчно светлина и в тази посока.
За целта изберете щори, които да не правят стаята по-тъмна, но и да я оставят достатъчно затъмнена, така че малчуганът да вземе нужната доза сън през уикендските сутрини.
Именно пред прозореца е оптималното място да разположите бюро. Идеята е светлината отвън да попада директно върху работната повърхност. Ако тя е в повече, лесно се "обира" с щорите. Но ако е недостатъчно, създавате предпоставка за проблеми със зрението, както казахме по-горе.
Декорация
И тъй като говорим за перфективното място, на което вашият ученик да пише домашните си, акцентът не трябва да е само върху бюрото и стола, но и върху декорацията в стаята. В зависимост от това дали училището предлага занималня или не, детето ще прекарва не малка част от времето си в своята стая и е добре да я приема като пристан от шумотевицата в учебното заведение.
Ако в първи клас то все още е заобиколено от плюшени играчки и писти, по-късно ще му е нужно място за повече електроника - игри, конзоли, слушалки, VR очила и др., ще добави постери по стените и т.н. При украсата на стаята на ученика - цвят на стените, пердета, завивки и др., изберете неутрални цветове, които да са подходящи по-дълго време, освен ако нямате план да ремонтирате и предекорирате през няколко години.
Важно за самочувствието на детето е да има място, на което не го е срам да покани съученици да правят заедно общи проекти. Също така мястото трябва да е негово царство, в което да си отдъхва на спокойствие.
*Използваме долна и горна граница на килограмите за момиче и момче с цел да се покаже широкият диапазон за тежест, с който трябва да съобразите избора на мебели