Простудното заболяване при детето
Простудните заболявания са често срещани при детето. Наблюдават се от 3 до 8 пъти в годината до 11-12-годишна възраст и зависят от ресурсите на огранизма да се справи с инфекциите и други фактори, като климатични условия и хигиенни навици.
При децата е характерно влошаване на кашлицата и запушения нос през нощта, което се обяснява със стичането на секретите към гърлото. Тази кашлица не е свързана с дробовете.
Други симптоми са зачервено гърло, главоболие, отпадналост, повишена температура и отказ от хранене, пишат от puls.bg. Раздразненото гърло и кашлицата при малките деца могат да причинят и повръщане.
Заради натрупването на секретите в областта на носоглътката може да се наблюдава влошаване на слуха или да има оплаквания от болки в ушите.
При простудните заболявания по-критични са първите 2-3 дни, след което имунната система се справя с вирусната инфекция. Обикновено кашлицата продължава по-дълго от останалите симптоми, преминава до 2-4 седмици от появата й.
Антибиотичното лечение не се препоръчва при простудните заболявания, освен ако педиатърът не е преценил, че състоянието на детето не налага това лечение. Обикновено се изписват медикаменти, съдържащи парацетамол за облекчаване на болковите състояния и регулиране на температурата, и средства, които да подкрепят организма в борбата му срещу микроорганизмите – витамини и подходящи билкови имуностимулиращи средства.
За облекчаване на хремата се назначава физиологичен разтвор, морска вода или леки солеви капки. Прилагат се и локални средства за намазване на гърба и гърдите, особено при най-малките. Задължително е на детето да се дават много течности и не се допусне обезводняване на организма му.
Медикаментите за простуда, които са подходящи за деца, съдържат комбинация от различни по съотношение съставки като парацетамол, деконгестанти, антихистамини. Доколко те, както и сиропите за кашлица, са ефективни е спорно. Все още не се разполага с достатъчно категорични доказателства, че те помагат срещу простудното заболяване. Ето защо, както и заради страничните ефекти, които могат да причинят като алергични реакции и проблеми със съня, е препоръчително приемът им да е строго премерен, особено при децата до 6-годишна възраст.
Сравнително скорошни изследвания показват, че при простудни заболявания полезен може да бъде приемът на хранителна добавка с цинк – облекчава симптомите на настинка и кашлицата, когато се приема още в първите 24 часа от изявата им. Цинкът също носи някои странични ефекти като неприятен вкус и гадене.
С взимането на витамин С при разболяване сме свикнали достатъчно, макар че липсват категорични доказателства за влиянието и на него при простудно заболяване. Действително обаче витаминът намалява наполовина риска от настинка при изтощение на организма, взет превантивно.
При децата много бързо се развиват усложнения при простудното заболяване, най-вече вторична бактериална инфекция, което налага и антибиотично лечение. При бактериална инфекция в този случаи има сериозен риск от задълбочаване на състоянието и пневмония. Ето защо следва да се обръща внимание на някои тревожни признаци и се извърши консултация с лекаря отново:
* при хъхрене, учестено, тежко или затруднено дишане,
* при невъзможност за преглъщане,
* силна отпадналост, вялост, постоянна сънливост,
* постоянен плач или плач при хранене,
* обрив,
* болки в гърдите,
* постоянна повишена температура и температура над 38 оС, особено при кърмачета,
* силно или постоянно главоболие, болезнено гърло, болки в ушите и уголемени сливици,
* в случай, че кашлицата продължава повече от 3-4 седмици,
* когато липсва подобряване на състоянието до 5 дни, въпреки изпълнението на предписанията на лекаря,
* в случай, че кашлицата продължава повече от 10 дни, особено, ако се отделят храчки или те имат зеленикав, сивкав или жълтеникав цвят (което е признак за бактериална инфекция),
* при всеки друг необясним за вас симптом.