Даниела Сечкова е член на Международната асоциация по холистична ароматерапия (NAHA) и сертифициран AromaTouch специалист и уелнес консултант. Завършила е Института Тисеранд и се занимава с ароматерапия професионално от 6 години, като основава бранда Healthy You. Организира курсове, обучения и работилници по ароматерапия, чест гост-лектор е на събития за бременни и родители. Тя определя като своя мисия това да помага на хората да водят по-здравословен начин на живот, да използват силата на природата за своето здраве и здравето на децата си, да се научат как да включат етеричните масла в своето ежедневие. Даниела споделя своите съвети за здраве на страницата си Healthy You.

Г-жо Сечкова, какво представляват етеричните масла и къде се крие тяхната чудодейна сила?

Етеричните масла идват от растенията. Растенията и техните екстракти са най-древната медицина на човешката цивилизация. Учени като Гален, Хипократ, Авицена, на чиито трудове се крепи и съвременната медицина, са ги описали в своите трудове. Авицена се счита за създателя на съвременния процес по дестилация на етеричните масла, тъй като в неговите трудове са открити множество изображения на този процес. Също така той го усъвършенства, като добавя охлаждаща система и го прави много по-ефективен и бърз.

Етеричните масла наистина са много силни натурални субстанции, които могат да имат изключителен ефект върху човека. Поради малкия размер на техните молекули, те могат да преминават през клетъчните мембрани и да работят на клетъчно ниво. Ароматните молекули активират и мозъка чрез обонянието ни - ето защо те могат да са чудесна натурална алтернатива за емоционални състояния, не само за физически. В зависимост от метода на приложение, това се случва много бързо от 20 секунди до 20 минути от приложението им.

Какви са основните ползи от употребата на етерични масла за терапевтични цели?

Те са безброй, наистина е трудно да бъдат изброени всички. Но ако трябва да обобщя, етеричните масла могат да бъдат използвани за подкрепа на всяка една система в човешкото тяло. От класическите за сезона предизвикателства пред имунната и респираторната система, през емоционални дисбаланси, стрес и тревожност, до проблеми със съня, храносмилането, опорно-двигателната система, женско и детско здраве и разбира се красотата - коса, нокти, кожа.

Често се среща погрешното разбиране, че щом нещо е натурално, то е напълно безопасно. Има ли правила за безопасна употреба у дома?

Много важен въпрос, действително често хората се подвеждат от факта, че натуралното може да бъде само полезно и са склонни да използват повече, водени от желанието бързо да се справят с проблема. При етеричните масла по-малкото е повече. Етеричните масла са много силно концентрирани субстанции. За пример 50 до 100 пъти по-силни от тинктури, екстракти, настойки и др. Ето защо е от изключителна важност да бъдат използвани правилно.

Най-важното правило, което и най-често се пропуска, е да разреждате етеричните масла, когато ги използвате върху кожата. Разреждат се с растителни масла като бадемово, кокосово, жожоба и др. Някои етерични масла са горещи, имат загряващо действие, или пък охлаждащи, тях по правило разреждаме повече.

Разреждането на етеричните масла зависи от самото етерично масло, но и от фактори като възраст, състояния като бременност, кърмене и др. Не всички етерични масла са подходящи при хора от тези групи и правилата трябва да се спазват строго, а маслата да се разреждат повече.

Трудно може да се даде точна пропорция, която да важи във всички случаи. Има таблици за разреждане, но винаги трябва да имате предвид, че те са рамката, принципна препоръка, която не отчита специфичните за човека фактори.

Знаете, че майките много често се изкушаваме да търсим информация и съвети в интернет. Какви погрешни и опасни твърдения можем да прочетем за етеричните масла, които да ни навредят?

Има много митове, свързани с етеричните масла. Скоро посветих цяло събитие на тази тема. Най-често допусканата грешка е да не се разреждат маслата, да се нанасят директно върху кожата. Също така честа грешка е да се използват етерични масла, които не са подходящи за съответната възраст, да не се отчитат индивидуални особености за всеки отделен случай, да се използват повече или по-често, отколкото е необходимо, да се използват некачествени масла. От тази практика произлизат повечето негативни ефекти, на които може да попаднете в интернет пространството.

Групата на бременните и на новородените и малките деца до 2 г. възраст е една от най-чувствителните групи и моят съвет към родителите и бременната жена е да търсят консултация със специалист, когато желаят да използват етеричните масла за своето здраве и здравето на децата си. Една консултация е напълно достатъчна, за да продължат да използват маслата си безопасно и ефективно в тези деликатни периоди от живота на всяко семейство.

Етеричните масла могат да се ползват по различни начини. Какви са те и има ли правило кога какво да предпочетем?

Дифузията е един от най-приятните и ефективни методи за употреба на етеричните масла, както и един от най-икономичните. Нужни са само 3-4 капки, за да изпълните с приятен аромат една стая. Може да се използва всеки ден, в есенно-зимния период аз лично включвам арома дифузерите вкъщи всяка вечер. Целта е превенция и пречистване от въздушно-преносимите микроби. Дори привидно здрав човек, може да донесе вкъщи нежелани патогени. Може да използвате дифузера си и през деня, за фокус и концентрация, за яснота на ума, като анти стрес средство, за повдигане на настроението, при тревожност, напрежение и др.

Снимка: iStock/Getty Images

При първи симптоми на някакво неразположение от страна на дихателната система, независимо дали става дума за нос, гърло или бели дробове, дифузерът може да е от голяма помощ. Той работи с вода и струята, която излиза нагоре като пара, всъщност е студена мъгла. Така той овлажнява сухия въздух, подпомага втечняването на жилавия секрет, облекчава дишането и ни помага да се чувстваме много по-добре. В него може да добавим и подходящите етерични масла като Лимон, Евкалипт, Мента, Тамян, Лайка, Чаено дърво, Лавандула и др. Те ще ни осигурят чисти дихателни пътища, проходим нос и облекчение.

Инхалацията, от друга страна, макар също да е вид ароматна употреба, е с много по-мощен ефект върху дихателната система, защото чрез този метод вдишваме маслата в много по-концентриран вид, отколкото разпръснати във въздуха от арома дифузера. Инхалацията може да бъда суха и класическа - парна. За сухата инхалация се използва назален инхалер, а за парната - чаша или съд с гореща вода, в която се накапват 3-4 капки етерични масла.

Тук е мястото да се уточни, че етеричните масла не се поставят в инхалатор. Инхалер и инхалатор не са едно и също нещо. В инхалаторите се поставя само физиологичен серум или медикаменти, изписани от лекар. Инхалерът е малка тубичка, подобна на червило, в която се накапват масла върху памучна вложка. Тубичката се поставя в носа и се вдишва от всяка ноздра 3-5 пъти. Подходящ е за натурално отпушване на носа, за превенция преди и след посещение на магазини, молове, обществени места с много хора, градски транспорт, както и при нужда в помощ при главоболие, стрес, нервно напрежение, притъпяване глада за сладко, в помощ при отказване от тютюнопушене и др.

Локалното приложение си идва със своето значение, то е локално. Средно само около 5% от нанесеното локално етерично масло може да достигне кръвообращението. Затова този метод е много подходящ при дискомфорт в някаква част на тялото, например навехнат глезен, схванат врат от течение, климатик или от студ. Много подходящ е за пъпки, кожни раздразнения, за здрави синуси, гърло, като балсам за респираторната система, при дискомфорт в стомаха, в помощ на храносмилането или при МПС при жените, разбира се, за красота - за сияйна кожа, гладка кожа, против стареене, за подхранване на косата, за здрави нокти и много други.

За всеки ли са подходящи? Има ли възраст или състояние, които са противопоказни за терапия с етерични масла?

Етеричните масла са доста голям брой, затова вярвам, че има подходящи такива за всеки човек. Да не забравяме, че използваме етерични масла от хилядолетия. Етеричните масла се извличат от растения, с които ние се храним. Използват се както в хранителната, така и в козметичната индустрия, във фармацевтичната също.

Но има много състояния, за които дадени етерични масла може да не са подходящи. Тук не говоря само за хората с установени алергии, които като цяло следва да са по-внимателни и да тестват преди първа употреба. Тук попада и групата на хората, които приемат медикаменти на ежедневна база за установен проблем. Това е и моята работа. Да препоръчам точните масла за конкретния случай. Трудно е да се обобщи, защото има твърде много вариации.

Може ли етеричните масла и ароматерапията да се комбинират с традиционната медицина?

Краткият отговор е да. Но за мен има един парадокс. Ние наричаме традиционна медицината, която е само на около 200 г., а нетрадиционна или допълваща наричаме медицината, която е на над 5000 г. Истината е, че имаме нужда и от двете и изпадането в крайности не е в полза на никого. В много случаи да, може да комбинираме двете. В някои случаи не, не бих препоръчала. В моето семейство от 6 години никой не е приемал антибиотик. Но това е класически пример, в който не бих препоръчала комбинирането на антибиотик заедно с прием на етерични масла вътрешно. От една страна, възможни са интеракции, от друга страна, черният дроб вече е натоварен с допълнителна работа заради антибиотика. В този случай може да използваме маслата си в дифузера, в инхалер или локално.

Сега е сезонът на вирусите и настинките. Има ли универсална рецепта, която е пръв помощник при най-честите симптоми през есента и зимата? Или като помощ за профилактика и укрепване на имунитета?

Всички етерични масла имат антимикробни свойства, едни повече, други по-малко. Това, което мога да препоръчам не само за подкрепа на имунитета, но и за цялостно здраве, е да се храните здравословно, да набавяте нужните витамини и минерали, да се грижите за добрия микробиом в червата си - там е 70% от имунитета ни, да спите добре, да неутрализирате стреса и да имате редовно движение. Това са основните стълбове на здравето и да, етеричните масла могат да бъдат част от всеки от тях.

Ще споделя моята схема, която използвам за семейството ми. Използвам дифузерите си всяка вечер. Имам 2 деца и всяко си има собствен дифузер и собствени масла. Превантивно използвам защитен бленд от Канела, Карамфил, Див портокал, Евкалипт и Розмарин. При първи симптоми на течащ или запушен нос в дифузера използвам бленд от Лимон, Чаено дърво и Мента, но има още много подходящи масла.

Имам любим бленд за локално приложение, който използвам превантивно за малкото ми дете. Към защитния бленд от Канела, Карамфил, Див портокал, Евкалипт и Розмарин добавям Чаено дърво, Тамян и Лимон. Разреждам с базово масло според възрастта и нанасям на тила, челото, пред и зад ушите и врата. Правя го 2-3 пъти дневно, обикновено преди училище, след училище и вечер. Правя го откакто малкото ми дете беше на 2 г. и половина, а вече е 3-ти клас.

Но истината е, че няма универсална схема или препоръка. За да работи една препоръка, тя трябва да е съобразена с особеностите на всеки индивид. Принципните препоръки не работят за всички.

Снимка: iStock/Getty Images

Споменахте няколко пъти арома дифузерите за дома. Как да ги ползваме безопасно?

Откакто имам дифузер в дома си, не мога да си представя живота си без него. Той пречиства въздуха, овлажнява го и го йонизира.

Класическият дифузер е уред, който посредством ултразвуков модул разбива водата и етеричните масла на фина, влажна и студена мъгла. Изглежда като пара, но нищо не ври вътре. Вентилаторче на дъното на уреда избутва струята навън и така разпръсква мъглата в помещението. Въздухът вече не е толкова сух, не дразни очите, носа и гърлото, не изсушава толкова носоглътката и помага да дишаме по-добре, особено когато усетим първите симптоми на някакво неразположение. Сухият въздух от отоплените помещения изсушава лигавицата на носа и гърлото и тя става по-уязвима към инфекции. Когато добавим и етеричните масла, превръщаме дома си в гора. Ползите му са както за респираторната система, така и емоционално, за отличен сън, антистрес, повдигане на настроението.

Въздухът става и по-чист с помощта на дифузер, тъй като влажните микроскопични капчици улавят прах и други летящи частици във въздуха. Някои уреди светят, така че може да имаме и хроматерапия - цветовете също ни въздействат по различен начин.

Но важно е да се знае, че под наименованието арома дифузер на пазара могат да бъдат намерени доста уреди. Не малка част от тях обаче са некачествени или неефективни. Не е все едно дали ще използвате уред с капацитет от 100 мл. или от 250 мл. в едно и също помещение. Крайният резултат ще е различен. Има уреди, в които етеричното масло не се накапва във водата в контейнера на дифузера, а върху памучни дискове, вложки и подобни. Избягвайте този тип уреди. Има дифузери, които работят и без вода. Те също не са подходящи за всеки дом.

Ето моите правила за максимални ползи от употребата на дифузера у дома:

  • Проветрете помещението добре, преди да включите дифузера
  • Поставете дифузера на място, което е далеч от деца, животни и риск от бутане.
  • Изберете подходящите масла според това кой ще бъде в помещението - с внимание при бременни и малки деца
  • Внимавайте с количеството. Не всички етерични масла са еднакви - някои са много приятни и нежни, други са с много силен и натрапчив аромат. Не слагайте еднакъв брой капки и от двете. 3-4 капки за стандартна стая около 20 кв.м. са напълно достатъчни. А ако използвате силно масло, и 1 капка може да е напълно достатъчна.
  • Почиствайте дифузера си поне 1 път седмично според инструкциите.
  • Не използвайте една и съща вода повече от 24 часа. Изхвърлете и налейте нова.

Каква е ролята на обонятелната система и как етеричните масла могат да повлияят на настроението и емоциите?

Това е една от любимите ми теми. Обонянието е единственото от нашите сетива, което е директно свързано с мозъка и по-точно с лимбичната система в мозъка. А тя отговаря за нашите емоции, спомени и поведение. Това е обяснението накратко, но ето още малко детайли. Етеричните масла имат аромат, нали? Нашите обонятелни рецептори го улавят. Всеки аромат активира различен набор рецептори и притежава свой ароматен отпечатък. Така мозъкът запаметява ароматите. Следващият път, когато даден аромат активира същия набор рецептори или сходен, мозъкът ни вече знае - аха, това е лавандула или това много прилича на лавандула.

А ето и още нещо много важно за начина, по който мозъкът и ароматите работят заедно. Това е т.нар. ароматно дежавю. Знаете ли, че обонянието ни е постоянно включено и всяка минутка, всяко преживяване, всяка емоция се обработва от мозъка и включва данни от нашите сетива, обонянието също. Ето защо ние помним дадени случки, които са породили силни емоции, заедно с техния ароматен отпечатък. Ако по време на караници, раздяла, загуба, около нас сме усещали даден аромат, силно вероятно е в бъдещ момент, когато пак го усетим, той да ни върне в онзи минал момент. Също така силно вероятно е да не ни допада, да ни отблъсква. Това е естествена реакция на мозъка, който иска да ни предпази. Валидно е и обратното. Може съзнателно да използваме този механизъм, за да си изработим масло на щастието. Всеки пък щом се чувствате щастливи, помирисвайте любим аромат. Така създавате същата невронна връзка, но в положителен аспект. Всеки път щом помиришете вашето щастливо масло, когато сте тъжни, растроени, унили, то ще ви връща във вашето щастливо настроение.

За да обобщим, етеричните масла могат да бъдат перфектното натурално средство, с което да се справяме с емоции от всякакво естество. Да преминем през негативните емоции и чувства по-леко и да засилим положителните емоции. Те просто говорят на езика на нашия мозък. Затова моят съвет е да се доверявате на носа си, когато избирате етерично масло за емоционални състояния. Той никога няма да ви подведе.

Снимка: iStock/Getty Images

Какъв съвет бихте дали на хората, които желаят да включат ароматерапията в ежедневната си рутина?

На първо място, бих препоръчала да се снабдят с качествени етерични масла. Много малка част от маслата на пазара са такива. Много масла са подправени или манипулирани по различни начини. Качествените етерични масла също така не са евтини. Зад качествените етерични масла стои наука. Не всяка масло, което мирише на Лавандула, съдържа Лавандула. Проверете доставчика си, как добива маслата си, какви гаранции за чистота дава.

На второ място, снабдете се поне с основните етерични масла. Когато разполагате с набор от 10-тина масла, буквално може да се справите с над 90% от неразположенията, които се случват във всяка семейство. Така ще усетите истинска промяна и бърз ефект. Едно или две масла ще помогнат, но няма да променят драстично нещата.

На трето място, направете вашите масла част от ежедневната си рутина. Така както миете зъбите си сутрин, така включвайте дифузера си всяка вечер, особено през есенно-зимния сезон. Когато сте стресирани, вземете Лавандула, когато сте тъжни, вдъхнете Див портокал, когато носът ви е запушен, отворете шишенцето с Мента и т.н. Опитайте първо с маслата си, в огромна част от случаите те ще ви помогнат.

Как да разпознаем качеството и чистотата на етерични масла, които купуваме?

Ще забележите, че на пазара едно и също масло може да струва и 20, и 100 лв. Тези разлики не са случайни. За да бъде едно етерично масло качествено, има множество фактори, които трябва да бъдат взети предвид и това се отразява в цената. Като почнем от това къде отглеждаме растението. Розата не вирее добре в Алпите, Тамянът не расте в Европа. Съответно няма как да получим качествено етерично масло, ако растението няма нужните условия, в които да расте и разгърне пълния си потенциал. Кога ще бъде обран цветът също е важно. Например, Лавандулата се бере в слънчев ден по обяд, когато маслото е в цветовете, а Розата и Жасминът много рано сутрин, дори преди първите слънчеви лъчи.

Важен е и методът на дестилация. И тук се включва науката - както има различни методи за дестилация, така за всяко растение има различни изисквания по отношение на метода като температура, налягане, продължителност на дестилацията и др. Грешка на този етап може да се окаже, че имаме хубав аромат, но нямаме нужните терапевтични качества на маслото. То ще ухае добре, но може да не даде желания от нас резултат. След това идва начинът на съхранение - може да имаме чудесно масло, но то да се съхранява в неподходящ съд. Това може да окаже негативен ефект върху качеството. Като правило етеричните масла се съхраняват в стъклени съдове от тъмно стъкло. Избягвайте да купувате етерични масла в други опаковки.

Проучете добре практиките на компанията, от която се снабдявате с етеричните масла, нейните практики за добиване на масла, методите за дестилация, наличието на собствена лаборатория и специалисти, външно тестване и т.н.

Вашето образование и кариерен път дълги години се развиват в много по-различна сфера. Как се заинтересувахте и се обучихте като терапевт с етерични масла?

Да, така е моят професионален път преди ароматерапията беше в съвсем друг сектор. 10 години бях държавен служител. Етеричните масла открих след раждането на второто ми дете. Исках да се върна по-бързо на работа и записах детето си в детска градина, още преди да навърши 2 годинки. Случи се така, че той започна да боледува почти постоянно. Водих го на лекар поне 2-3 пъти в месеца. След 3 дни в детската градина, поне 10 дни беше вкъщи болен. След няколко месеца и няколко изпити антибиотика, наложи се да ползваме и инхалатор, бяхме доста отчаяни.

Върхът на айсберга беше малко преди Коледа през 2016 г., когато след поредния вирус едва не загубихме малкото ми дете. След този инцидент разбрахме, че не вървим по добър път, че пропускаме нещо и че нещо определено трябва да се промени. Така започнах да търся алтернативи и попаднах на етеричните масла. Взех си само 2 масла, все още не бях убедена. Но в следващите няколко месеца, имаше коренна промяна в детето ми и започнах да се питам защо. Какво толкова има в тези етерични масла, защо те ни помогнаха, когато почти нямаше изход и нищо друго не помагаше? Това ме накара да запиша първия си курс, за да разбера повече. След него последваха още, и още... Пред мен се откри цял нов свят, колкото повече научавах, толкова повече исках да знам. В последните 6 години не е минал ден, в който да не се обучавам.

Междувременно с маслата успях да помогна на много приятелски семейства с деца и това ме мотивира да продължа. Може би около 8-9 месеца успявах да съчетая и двете - любимата ми работа и новата ми страст. След това трябваше да реша с кое искам да продължа. Не беше лесно решение, защото обичах работата си. Но нямаше как да спра да говоря за етеричните масла, те направиха толкова много за моето семейство. Затова избрах да продължа този път и вярвам, че това е моята мисия.

Сега от дистанцията на времето мога да кажа, че ароматерапията съпътства човека от зората на човешката цивилизация. Благодарение на постиженията на науката вече имаме възможността да изследваме и докажем на практика нейните ползи за здравето, а все повече медицински специалисти започват да се интересуват от ползите на етеричните масла. Щастлива съм, че съм част от тази промяна и съм благодарна, че давате трибуна това знание да достигне до повече хора.