Преди да извадите сокоизстисквачката от шкафа и да се запътите към клиниката за колонотерапия, трябва да имате предвид, че твърдението, че можете да отмиете отровите от тялото си и да изчистите "до блясък" червата и другите си органи е... просто измама, пише "Сега".

Според професора по медицина от университета в Екситър Едзард Ернст детоксът е псевдомедицинска концепция, която има за цел да продаде нещо.

"Ако тялото трупаше токсини така, че после да не може да се освободи от тях, вероятно човек щеше да умре или най-малкото да има сериозни медицински проблеми. Бъбреците, черният дроб, кожата, белите дробове работят за извеждане на отровите от организма. Не познаваме метод, по който тези органи могат да бъдат накарани да работят още по-добре", казва професорът.

Голяма част от обясненията при продажбите на прочистващите продукти се въртят около "токсините" - отровни субстанции, които могат да се поглъщат или вдишват. Но не е ясно какво точно представляват тези токсини.

Пример за това е проучване през 2009 г., при което от английската организация "Разум за наука" проучили 15 продукта за детокс - хранителни добавки, храни, напитки, козметика.

Когато учените поискали доказателства за действието им, се оказало, че нито един от производителите не може да определи какво разбира под детоксикация и още по-малко да назове токсините, срещу които се борят продуктите им.

После идва т.нар. колонотерапия. Защитниците на детоксикиращите продукти обясняват, че в продължение на месеци и години в дебелото черво се трупат плаки, които връщат болестотворни токсини обратно в системата.
Много лекари предупреждават обаче, че при извършване на подобна процедура може да се стигне до перфорация на червата.

За крака пък се предлагат подложки за детокс, които след носене потъмняват - естествено от токсичната шлака, която е излязла от тялото.
Но истината е друга - подложките съдържат вещество, което става кафяво при допир с течност, в случая пот.

"Определено е добре да има безалкохолни дни като част от начина на живот на всеки. Но идеята, че черният дроб има нужда от пречистване, е нелепа", казва Катрин Колинс, диетолог в лондонската болница "Сейнт Джордж".

Черният дроб разгражда алкохола в процес от 2 етапа. Ензимите преобразуват алкохола до ацеталдехид - силно токсично вещество, което уврежда чернодробните клетки. След това почти веднага се превръща във въглероден двуокис и вода, от които тялото бързо се отървава.
Пиенето на твърде много алкохол може да блокира тези ензими и натрупването на ацеталдехид да доведе до увреждане на черния дроб.

Приемът на алкохол в малки количества обаче може да има защитен ефект.

"Алкохолът поддържа ензимите в черния дроб в активно състояние, така че те да разграждат и други токсини, които постъпват в черния дроб", казва Колинс.

Броколите също помага на черния дроб. Както зелето, те съдържат цианид. В минимални количества той действа като алкохола - мобилизира ензимите в черния дроб, но в големи количества е вреден.

Катрин Колинс реагира с насмешка на идеята за суперхрани.
Според нея истинската детоксикация се постига, когато човек не пуши, поддържа физическа активност и се храни здравословно и балансирано, каквато е средиземноморската диета.

"Чистачите"

Организмът може да се пречиства и сам. Начините са седем.

Дебелото черво елиминира токсините от храносмилателната система и черния дроб.

Кръвта "насърчава" вредните вещества да се транспортират до отделителните органи.

Кожата извежда чрез потта отпадъци и отрови. Поради голямата си площ тя всъщност изхвърля повече токсини, отколкото бъбреците и червата взети заедно.

Четвъртият канал са бъбреците, които поддържат водния баланс на тялото и отделят токсини и излишните течности през пикочния мехур.

Следващият канал е лимфната система, която транспортира отпадъците и токсините от клетките и кръвоносната система до отделителните органи.

Белият дроб отделя токсини по време на издишване, а при дълбоко дишане увеличава лимфния поток за допълнителна детоксикация.

Последният канал е черният дроб, който преобразува химически разрушителни токсини в по-малко вредни вещества, които могат да се отделят през дебелото черво и бъбреците.