Започна съдебната битка за чалга версията на "Моя страна"
Емил Димитров-син съди Кристофър Галовски за 5000 лв. за това, че е преработил без разрешение песента, считана от повечето българи за "втори химн"
"Мой дълг е да защитя името на баща ми и любовта на милиони хора към България" - това каза в Съдебната палата в Плевен Емил Димитров-син преди първото заседание по делото срещу автора на чалга версията на песента "Моя страна, моя България". Делото тръгна днес в Окръжният съд в Плевен и е за преработка без разрешение на песента "Моя страна, моя България".
Ответникът - Кристофър Галовски с прякор Фараона, от Кнежа, който през лятото разпространи свой вариант на песента на Емил Димитров, днес не се яви в залата, нямаше и негов адвокат.
Снимки от заседанието ВИЖТЕ ТУК >>>
Съдът разпореди събиране на допълнителни доказателства по претенциите на Димитров, а следващото заседание ще се състои на 19 март.
Като "ужасно преживяване" определи Димитров-син първия път, когато чува разпространената версия на песента. "Не заради самия стил музика. Той има своята красота. Ние сме балкански народ и тези ритми са ни в кръвта. Когато обаче искаш да направиш нещо, трябва да е красиво и да е твое", коментира той, цитиран от БТА.
На въпроса за какво би използвал парите от финансовия иск в размер на 5000 лв., ако той бъде уважен от съда, Димитров - син каза, че вероятно ще ги насочи към своя кауза.
"Помагам със стипендии на добри студенти по авторско право да специализират в Залцбург. Поддържам и фондация "Емил Димитров", в която се стремя да дигитализирам неговото творчество и архивите", уточни той.
По-рано пред БНР той обясни: "Нарушението на правата е чисто техническата част за мен. Всъщност, аз го наричам посегателство, поругаване, върху една песен, която се смята от милиони българи за неофициален химн на България и това е много по-сериозният ефект и за мен лично с много по-голямо обществено значение как не трябва да се позволява да се поругава един символ, макар и неофициален, на милиони българи".
Христина Георгиева, адвокат на Емил Димитров - син, посочи, че исковете по делото са четири:
- Първият е за неправомерно използване чрез неразрешено създаване на версия на песента "Моя страна, моя България".
- Вторият иск е да се преустанови това нарушение, като съдът да забрани използването по всякакъв начин и изпълнението на песента "Моя страна, моя България" и на неправомерната версия "Моя страна, моя Германия".
- Третата претенция е за сметка на нарушителя да се разпространи диспозитива на съдебното решение в медиите.
- Четвъртата претенция е паричната - обезщетение за неимуществени вреди, нанесени на носителя на авторското право на Емил Димитров-баща, а именно неговия син Емил Димитров.
"Този иск не е водещ, той е частичен. Има по-скоро възпитателен характер. Целта му е превантивна - да знаят всички нарушители, че освен, че се установява нарушението по съдебен ред, то се носи и финансова отговорност за действията им към правоносителите в случая на авторските права", обясни адвокат Георгиева.
Димитров-син коментира пред БТА, че версията на Галовски не може да се нарече кавър, защото преди един кавър да бъде направен, се дава текст за одобрение от авторите на песента.
"Дори когато превеждаш песен от английски на български език, си задължен да дадеш българския текст с превод на английски на авторите. Пример за това е вариант на "Моя страна, моя България" на японски език. Изпратен ми бе в оригинал японския текст с превод на български и на английски език. Това е нормалният начин", обясни той.
"Самият аз нямам нищо против кючека или даден вид ритъм, или попфолка, който има своите форми, изяви и слушатели, но не може да се посяга на всичко. Това е нагло, дори да твърдиш, че ти си автор на тази песен, защото си сменил ритъма в нея", допълни Димитров.
Още през лятото Кристофър Галовски вече се извини с думите: "Искам да изкажа извинения към семейството, ако съм засегнал някой. Не съм искал да осквернявам или да нагрубя някой с тази песен. Всички приходи и средства, събрани от гледането на клипа, да отидат за автора и композитора, които създадоха песента".
Самата песен "Моя страна, моя Германия", която според Фараона и оркестър "Джипси фолк" "родолюбиво се възпяват терзанията на съвременния емигрант", беше свалена от онлайн платформите.