Нито един починал, петима прободени от препускащи бикове и повече от 40 ранени при блъсканици, подхлъзвания и други улични инциденти - това е равносметката след края на фестивала Сан Фермин в испанския град Памплона, северната област Навара. Той приключи в четвъртък, 14 юли, с изпълнение на прощалната песен "Pobre de mi" от хилядите присъстващи, съобщава БТА. Началото пък бе дадено на 6 юли с изстрелването на традиционната ракета, наричана чупинасо, дала старт на денонощна фиеста.

Снимка: БТА

Фестивалът, провеждан от 16-и век и известен с надбягванията с бикове по калдъръмените улички на Памплона, е един от най-големите в Испания и привлича стотици хиляди посетители от цял свят. Тази година той беше проведен след двегодишно прекъсване заради коронавирусната пандемия и премина при огромна еуфория на зрители и участници, зажаднели за зрелища.

Населението на града е около 200 хиляди души, но по време на фиестата набъбва до един милион. За много чужденци, особено за американци, австралийци и британци, това е събитие, на което задължително трябва да присъстват поне веднъж в живота си, отбелязва Асошиейтед прес.

Снимка: БТА

Традиционните надбягвания с биковете започват в 8 часа сутрин по 849-метровото трасе, водещо до градската арена за корида, където вечерта животните се изправят пред матадори.

В началото на всеки от деветте фестивални дни, с изключение на първия, по шест бика, придружавани от шест опитомени вола, се втурват из уличките на Памплона, където ги очакват хиляди любители на силните усещания. Участниците, сред които и все повече жени, традиционно са облечени в бели дрехи с червени пояси на кръста. Най-смелите от тях се изправят на пътя на рогатите и ги дразнят, а всеки от биковете тежи по над 600 килограма.

Снимка: БТА

Хиляди наблюдават зрелището от балконите и прозорците на сградите, разположени по трасето, от издигнатите дървени ограждения или по интернет. Надбягванията са между две и четири минути. След края на състезанието, фиестата продължава с пищни гощавки, полети с обилно количество алкохол и тапас.

Тази година най-напрегнат се оказа петият ден от уличната надпревара, когато биковете успяха с рогата си да наранят общо трима от участниците. Единият от пострадалите е американец от Флорида, стана ясно от данните, обявени от местните власти. Нараняванията на нито един от прободените смелчаци обаче не са били сериозни. В останалите дни бяха прободени още двама смелчаци, но здравните власти обявиха, че състоянието им не е тежко. Единият от тях пострада в последния ден.

Снимка: БТА

Всъщност, фестивалът в чест на патрона на Памплона Сан Фермин, придобил световна слава благодарение на Ърнест Хемингуей и неговия роман "И слънцето изгрява" от 1926 г., обичайно преминава без тежки инциденти. Повечето неприятни ситуации възникват по време на надбягванията заради струпвания на много хора или пък са свързани с консумацията на алкохол, който се лее в големи количества през деветте дни.

Осем души бяха намушкани по време на фиестата през 2019 г., която бе последната преди появата на КОВИД-19. Шестнадесет души са загиналите при надбягванията с бикове от 1910 г. Последният смъртен случай е от 2009 г.

Тази година се разрази и скандал с обвинения в сексуално насилие, след като жена се оплака в полицията, че е била изнасилена по време на фестивала. Други осем дами също се определиха за жертви на сексуален тормоз. Местната полиция съобщи, че се води разследване, но няма задържани. Феминистко движение обаче реагира веднага и организира голям протест.

Не липсваха демонстрации на тазгодишния фестивал в Памплона. Организации, борещи се за правата на животните, често го критикуват. Преди началото му имаше протести, оглавявани от ПЕТА (Хора за етично отношение към животните) и испанската неправителствена организация "Анимал натуралис". Активистите носеха плакати с надпис: "Борбата с бикове е праисторическа".

Снимка: БТА

През 2020 г., когато фестивалът в Памплона не се състоя заради пандемията от КОВИД-19, от ПЕТА предложиха на местните власти сумата от 250 000 евро, за да преустановят състезанията. "Пускането на биковете и коридите са остатък от друго непросветено време, когато хората не са разбирали, че животните изпитват болка и не са се замисляли, че и самите те не са в безопасност" , обяви тогава организацията. Сумата е повече от символична, тъй като ежегодните приходите от фестивала надхвърлят 70 милиона евро.

Борбата с бикове обаче си остава изключително популярна в Испания и за мнозина тя е част от културата на страната. Все пак в последните години се отчита ръст на броя на хората, които мислят, че е крайно време убиването на бикове да бъде преустановено. Коридата официално засега е забранена само на Канарските острови.

Снимка: БТА

Министерството на културата на Испания изготвя подробни доклади за проведените всяка година кориди, неразделна част от културния живот на страната. Според данните броят на битките с бикове е намалял от 3651 през 2007 г. на 1425 през 2019 г., последната година преди избухването на коронавирусната пандемия. След разпространението на КОВИД-19, през 2020 г. са проведени едва 129 кориди.