Глобалното затопляне може да доведе до драстичен спад в броя на живите организми в най-дълбоките части на океана, до които достига естествената светлина, предаде Би Би Си.

Броят на живите същества в дисфотичната зона на океана (известна още като зоната на здрача) може да намалее с близо 40% до края на века, установи проучване, публикувано в сп. "Нейчър камюникейшънс".

Тази зона се простира между 200 м и 1000 м под водната повърхност. Обитавана е от различни видове живи организми, но през по-топлите периоди от историята на Земята броят им намалява, обясняват експертите.

Новото проучване, ръководено от Ексетърския университет, разглежда два топли исторически периода - преди около 50 милиона и 15 милиона години, като учените са изследвали запазени микроскопични черупки. Те са открили, че много по-малко организми живеят в зоната на здрача през тези периоди, тъй като бактериите разграждат храната им по-бързо. Това означава, че по-малко храна от повърхността достига до зоната на здрача.

Дисфотичната зона е твърде тъмна и в нея не може да се осъществи фотосинтеза, но в нея има повече риби, отколкото в останалата част на океана, взети заедно. Зоната е местообитание и на много микроби, планктон и медузи, уточняват от неправителствената организация Институт по океанография "Уудс Хоул".

Друга ключова функция на зоната на здрача е да извлича газовете, които загряват планетата, от атмосферата.

Учените предполагат, че случващото се в сумрачната зона днес, както и какво може да се случи в бъдеще, е причинено от глобалното затопляне. По думите на експертите откритията сочат, че може вече да са започнали значителни промени.

"Ако бързо не намалим емисиите на парникови газове, това може да доведе до изчезването на голяма част от живите организми в зоната на здрача в рамките на 150 години, а ефектите ще продължат да се проявяват хилядолетия след това", каза водещият автор на изследването д-р Катрин Крайтън от Ексетърския университет.