Церкарият представлява вид хелминт, чиито ларви са причината за поява на характерното възпаление на кожата, обясняват от puls.bg. Церкарият паразитира в организма на блатните птици. Яйцата му попадат във водата чрез ексрементите на птиците, откъдето след това продължават развитието си в сладководните охлювчета и няколко седмици по-късно се отделят от тях в огромни количества.
 
При къпане във водоеми, церкарият се прикрепва към кожата, впива се като не след дълго време загива като предизвиква локална алергична реакция. Обикновено паразитът навлиза в организма през места, където кожната повърхност е по-тънка и избягва такива с по-изразена кератинизация - например стъпала и длани. Децата имат особено нежна кожа и затова са изложени на по-голяма опасност при къпане в замърсени води.

Когато церкарият навлиза в кожата, човек усеща леко убождане, но често се случва да не се обърне внимание на този вид дразнене, докато не се получи локално зачервяване и оток. На мястото атакувано от церкария се образува пъпка, която предизвиква болка, парене и силен сърбеж, като във времето би могла да се развие до мехурче. Наблюдава се нарушаване на общото състояние няколко часа по-късно, което се изразява в появата на главоболие, повишаване на телесната температура, мускулна болка и др.
 
Заболяването е с продължителност от около 5 дни, след което постепенно оплакванията намаляват. При децата е необходимо да се обърне особено внимание на това, че разчесвайки мястото на проникване на церкария, повърхността на кожата се нарушава в по-голяма степен, което я прави „входна врата” за различни патогенни микроорганизми като вируси и бактерии. Възможно е развитие на бактериална инфекция с образуване на гнойна колекция, която допълнително усложнява състоянието и за съжаление води до поява на белези след окончателното им излекуване.
 
Лечението на церкариалния дерматит е симптоматично, т.е. обикновено се използват кремове или мехлеми, които облекчават сърбежа. Добър ефект има и използването на компреси с ментолов разтвор. Като цяло заболяването протича безобидно, но все пак трябва да се следи и при влошаване на състоянието да се потърси лекарска помощ.