Децата, пострадали от насилие или травма, остаряват по-бързо
Те са в риск от ранна проява на физически и психически проблеми
Децата, които са претърпели травма или са били жертва на насилие, остаряват по-бързо, навлизат и преминават през пубертета по-рано от връстниците си и клетките им показват повече признаци на остаряване, установиха учени, цитирани от британския в."Гардиън".
Още по темата
Изследването им потвърждава резултати и от други проучвания, които сочат, че страданията в ранна възраст се свързват биологично с вероятността от неблагоприятни ефекти върху здравето по-късно през живота, пише БТА.
"Има и ясни практически последици от тези открития", казва д-р Кейти Маклафлин, съавтор на изследването, проведено от специалисти в Харвардския университет.
Скрийнингът за страдания може да се прилага при деца с ранен пубертет, за да се установят децата, които са в риск от ранна проява на физически и психически проблеми, добавя тя.
В статия за "Сайколоджикал бюлетин" Маклафлин и колегите ѝ описват как са анализирали 54 изследвания за въздействието на две форми на страдания в началото на пубертета и за маркери на стареенето в клетките.
И в двата случая резултатите разкриват, че децата, преживели насилие или травма, но не и депривация, показват ускорено състаряване в сравнение с останалите деца.
Числата в различните изследвания са различни, но се доказва, че постоянното излагане на насилие е свързано с появата на първа менструация при момичетата до няколко месеца, преди появата ѝ при връстниците им. Друг ефект, който според изследователите е значим, е фактът, че ранният пубертет е свързан с проявата на здравни и психически проблеми по-късно през годините.
По отношение на стареенето на клетките, измерено чрез съкращаване на теломерите и прикрепването на метилови групи върху ДНК, учените казват, че децата, изпитали страдание или травма, са с месеци и дори години по-възрастни, отколкото са в действителност.