Представяме ви Feia Podcast - новият съвместен видеопроект на Dir.bg и мобилното приложението за бременни и родителство Feiа, посветен на бременността и майчинството и отглеждането на деца!

В тази поредица ще споделяме ценни съвети, практически насоки и лични истории от водещи експерти, лекари, дерматолози и психолози, които предоставят професионални съвети и препоръки по всички теми, които вълнуват бъдещите и настоящите майки - от здравословния начин на живот по време на бременността, подготовката за раждането, грижите за новороденото до промените в нашето тяло и психика. Водещ на поредицата е д-р Димитър Георгиев, гинеколог и инвеститор в приложението Feia.

В първия епизод от Feia Podcast д-р Георгиев и проф. Здравка Демерджиева, началник на клиниката по дерматология и венерология в болница Токуда разглеждат тема, която засяга почти всяка бъдеща майка - промените в кожата по време на бременността. Тези промени могат да бъдат както физически, така и емоционално значими.

Наследствена ли е еластичността на кожата?

По думите на проф. Демерджиева всяка жена, която се тревожи за промените, които биха настъпили с кожата по време на бременност, може да се огледа в собствената си майка.

"Една жена нека погледне майка си - какъвто е нейният корем, ще се ориентира и за промените, които ще се появят и при нея. От там нататък вече могат да се засилят мерките или обратното, да не се взимат особени мерки, ако при майката на родилката всичко е наред. В крайна сметка и еластичността на кожата е наследствена, така че това е достатъчно добър оринтир. Има препарати, които се използват ежедневно, дори два пъти дневно, които повишават еластичността на кожата и профилактират появата на стрии. Има препарати, които се използват против акне съвсем спокойно при бременните, които водят до блокирането на появата на акне, което може да е по лицето, гърба или по деколтето. Всички бременни жени се притесяват от това нещо. Акнето също се влошава от прогестерона - обяснимо е, че се появява в този етап от развитието на жените, но така или иначе се справяме с всички тези промени. Кожата действително е най-големият орган в човешкото тяло и най-интересният, всички влияния се отразяват върху нея."

Как да се справим с хиперпигментацията по време на бременност?

"Хиперпигментацията може да се предодврати чрез използването на високи фактори, които имат и фотопротективност. По този начин мелазма (хиперпигментация) няма да се появи. Тя също се дължи на прогестерона и се появява при комбинацията слънце+бременност или слънце+контрацептив. При тези обстоятелства задължитело се появява на всяко лице, вкл. и при по-малки момичета, които имат хормонални промени. Тя изчезва във времето след раждането, избледнява, но тези зони трябва много да се предпазват от слънцето с фотозащита, като факторите са от 50 нагоре.", споделя проф. Демерджиева.

Верен ли е митът, че бременноста изглажда бръчките? Какво можем да направим при нежелано окосмяване по време на бременност? Пречат ли филърите и имплантите на бремеността и от какво зависи как би изглеждал белегът след Цезарово сечение? Отговорите на всички тези въпроси можете да научите от целия епизод на Feia Podcast, който е наличен в приложението Feia.

ИЗБРАНО