Лекарите споделят, че периодичното ограничаване на калорийния прием може да действа благотворно на организма - за намаляване на кръвната захар и холестерола, рестартиране на имунитета и регенеративните способности. Неслучайно постенето като практика е разпространено във всички религии от хиляди години.

Какво означава пости?

Има няколко периода на строг пост в Православния календар през годината. Коледните пости започват на 15 ноември и продължават до Коледа. По време на Коледните пости се спира консумацията на всякакви храни с животински произход - месо, мляко и млечни продукти, яйца, масло. Изключение правят някои дни, в които се разрешава риба, както и морски безгръбначни.

Извън религиозния смисъл на постите като физическо и духовно пречистване, мнозина избират този начин на хранене и като вид диета за пречистване на организма и отслабване. И мнозина се провалят в това начинание, споделяйки, че на практика дори са качили килограми. Причината често се крие в неправилния подбор на храните.

Снимка: iStock by Getty Images

Как наистина да пречистим организма по време на пости?

Когато чуем пости, на първо място свързваме това с ограничаване на месото - основният източник на протеин при повечето хора. Когато обаче се изключи този съществен източник на белтъци и на енергия, е важно с какво ще бъде заменен. Онези, които са свикнали да имат много месо в своето ежедневие, често изпитват затруднения да съставят балансиран план по време на постите и заместват месото с много въглехидрати - под формата на тестени изделия, постни сладкиши, храни, богати на мазнини.

Замяната на калорийния прием от протеинови източници на изцяло въглехидратни храни и такива с висок гликемичен индекс не работи не само в посока ограничаване на калориите, но и също така в полза на идеята за детоксикация, изчистване на организма и ускоряване на метаболизма. Дори напротив - може да спомогне за повишаването на лошите мазнини.

По време на пости и веганско хранене се препоръчва да открием и да си набавяме достатъчно количество растителен протеин в диетата, който не само ще ни дава необходимото количество енергия и ще подкрепя мускулите, но и ще ни държи сити и спокойни. Важно е също така да приемаме достатъчно количество вода и неподсладени напитки, които работят в посока извеждане на токсините и подобряване на обмяната на веществата.

Снимка: iStock by Getty Images

Най-добрите растителни източници на протеин

Растителната диета не означава лишаване на организма от важни и полезни нутриенти. Ето някои отлични неживотински източници на белтъци:

1. Киноа: Киноата съдържа всичките девет основни аминокиселини. Освен това е с високо съдържание на фибри, което подпомага храносмилането и метаболизма.

2. Леща: Лещата е чудесен източник на протеини, фибри и желязо. Универсален продукт, подходящ за супи, салати и яхнии. В списъка може да добавим и други бобови култури като грах и черен боб.

3. Нахут: Нахутът е добър източник на протеини, фибри и други хранителни вещества. Може да се използва в различни ястия като хумус, салати и къри.

4. Тофу: Соевото тофу има ниско съдържание на калории и високо съдържание на протеини, което го прави чудесен вариант за хора, които искат с постите да намалят калорийния си прием и да отслабнат.

5. Едамаме: Едамаме е млада соя, която се прибира преди да се втвърди. То е добър източник на протеини, фибри, желязо и калций.

6. Чиа: Семената от чиа са богат източник на протеини, фибри и омега-3 мастни киселини. Те могат да се добавят към смутита, овесени ядки или да се използват като заместител на яйцата при печене.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

7. Спирулина: Спирулината е синьо-зелено водорасло с високо съдържание на протеини и други хранителни вещества и е много полезна при режим с нисък калориен прием. Тя има свойствата и на антиоксидант. Може да се консумира под формата на прах или таблетки и да се добавя към смутита или да се използва като добавка.

8. Ядки и ядково масло: Бадеми, орехи, фъстъци са добри източници на протеини, здравословни мазнини и други хранителни вещества. Може да се консумират и под формата на ядково масло и тахан, като при желание за ограничаване на калорийния прием, трябва много да внимаваме с количествата.

9. Тиквени семки: Тиквените семки са добър източник на протеини, здравословни мазнини и множество витамини и минерали. Те могат да се консумират като лека закуска, поръсени върху салати или използвани в печене.

Протеинът с растителен произход често е концентриран в храни, богати също така на въглехидрати и мазнини. Ето защо е важно добре да планираме и балансираме храненето си по време на пости, ако искаме да постигнем калориен дефицит и здравословно сваляне на килограми.