Грим в училище? Как да постъпим
Молбите на децата, които все още не са станали тийнейджъри, представляват истинско минно поле, защото тук има много малко ясни правила.
Въпреки тези риторични въпроси, ние продължаваме да се притесняваме, че пазарът насърчава десетгодишните ни деца да изглеждат по този начин и да пораснат толкова бързо, пишат от moetodete.bg.
Гланц за устни с цвят на бонбони и розова опаковка привлича погледите на дъщерите ни, още когато са на четири. Година по-късно на дневен ред са впитите рокли на пайета. И преди да са станали на десет, те вече тропат с крак, настоявайки да им купим грим.
Как и кога трябва да очертаем границите на позволеното?
„Гримът казва: „Аз осъзнавам пола си”, обяснява професор Лорейн Шер, клиничен психолог в Лондонския университетски колеж, която се занимава от години с изучаване на женската сексуалност и ролята на външния вид.
„Гримът е онази невинна първа стъпка – най-лесно приложимият феминизиран продукт с най-видимите резултати...”, допълва докторката.
Все пак би било нечестно да забраниш на десетгодишната си дъщеря да носи какъвто и да било грим - особено ако тя вижда, че ти го ползваш всеки ден. Вместо просто да отхвърлиш молбата й, използвай ситуацията, за да споделиш с нея своя опит, съветва д-р Дженифър Леонард, психолог и семеен терапевт.
„Кажи й, че не може да носи грим в училище, но бъди по-либерална, когато става въпрос за почивните дни. Тя трябва да вижда в твое лице приятел и съдружник, а не цербер, зад чийто гръб да прави всичко, което си е наумила.”
Предложи й да експериментирате с твоя грим, но внимавай заниманието да не прерасне в нещо повече от игра. Момичето трябва да почувства, че не му е отнето правото да изучава женствеността си.