Празниците често са смесица от емоции. За някои това е най-прекрасното време от годината, изпълнено с вълнуващи срещи със семейството, приятелите, различни поводи за празнуване. За други това може да е време на дълбока скръб, размисъл, самота и дори конфликти.

Не е необходимо да се справяте сами с празничната депресия. Психолозите разкриват причините за празничната депресия, някои признаци, че я изпитвате - дори и да не го осъзнавате - и как да се справите с тези трудни празнични времена. Нека ги разгледаме и да се опитаме да се справим с този неочакван подарък. 

Снимка: iStock by Getty Images

Какво представлява празничната депресия?

Празничната депресия напомня и в някои аспекти дори може да прилича на клинична депресия, но се предизвиква от настъпването на празниците, срещите, големите семейни събирания и участието в социални събития или домакинството им. Празничната депресия може да се появява и да изчезва на бързи вълни с края на едно събитие и началото на друго, или да се задържи през дните или седмиците преди и след празничния сезон.

Тя може да се случи на всеки от всяка възраст, пол, раса, социално-икономически статус, сексуална ориентация или други демографски променливи, защото има толкова много неща, които могат да я предизвикат, категорични са изследователите. 

Някой я изпитва, защото се налага да бъде далеч от дома на Коледа, друг, защото сякаш се чувства невидим в общността си точно в тези празнични дни, трети е загубил любим човек и е изключително самотен, дори и да не е сам... обстоятелствата са толкова много. 

Подобно на снежна буря, празничната депресия може да връхлети всеки по всяко време, а понякога и когато най-малко я очаква - имате усещане сякаш сте отвън и гледате навътре - всички останали си прекарват чудесно, докато вие не сте или не се чувствате така.

Причини за празнична депресия

Празниците, както и много други събития, могат да повлияят на хората по много различни начини. В зависимост от това какво се случва в живота ви в момента и в света около вас, празничната депресия може да доведе до нарушаване на взаимоотношенията ви, на психичното ви здраве и на способността ви да се справяте с всичко, което съпътства празничния сезон. Но какво точно я причинява?

Празниците могат да бъдат тежки за психичното здраве, особено ако се сблъсквате с някое от следните състояния:

Снимка: iStock by Getty Images

Стресиращи графици. Прегарянето може да потисне празничните емоции - искате едновременно да бъдете с онези, за които ви е грижа, но трябва да отхвърлите толкова много работа, за да изпълните желанието си. Когато сте претоварени от работа, няма как да преработите стреса, а това може да доведе до депресия. Ако сте в голямо семейство, може да е твърде стресиращо да се опитвате да балансирате между различните празнични задължения и да координирате графиците, особено ако имате деца.

Поставяте натиск върху себе си. Ако вие сте човекът, който организира или провежда празнично събиране, вероятно оказвате голям натиск върху себе си, за да оправдаете собствените си високи очаквания.

Раздяла с любимите хора. Ако семейството е преживяло загуба или е разделено с любим човек, това може да превърне в празниците тъжно време

Самота. Независимо дали става въпрос за загуба на близък човек или нямате семейство, с което да празнувате, изолацията може да доведе до самота, скръб и депресия. Празниците понякога могат да осветят онова, което чувствате, че ви липсва в живота.

Семейна динамика. Мнозина намират празниците за стресиращи поради конфликти и вражди в семейството.

Сезонна депресия. Празниците съвпадат с настъпването на зимата, когато се стъмва по-рано и температурите падат. Повишава се сезонната депресия (сезонно афективно разстройство), което понякога оказва влияние върху преживяването на празниците.

Социална тревожност. Ако обичайно сте притеснени в социални събирания и участие в събития, общуването с другите по време на празниците може да се почувства изключително мъчително и да предизвика  неочакван изблик на емоции.

Празнична травма. Травмата се проявява по най-различни начини. Ако в миналото сте имали затруднения по време празниците или сте преживели спешни медицински случаи по време на предишни празнични сезони, това време на годината по-скоро ще ви натъжава, ако ви напомня за това, което сте преживели преди. Онези, които се намират в такова положение, често предполагат, че всички останали имат щастлив празник без стрес и тревоги, а това превръща преживяването в лавина от невъзможни за овладяване емоции.

Признаците на депресия по време на празниците

Може би се питате: "Защо се чувствам толкова зле по време на празниците?" Независимо дали сте запознати с празничната депресия или за първи път изпитвате тези емоции, има няколко признака, които трябва да търсите и които сигнализират за нещо по-голямо от обикновената зимна тъга.

  • Чувствате се депресирани и безнадеждни  повече от един ден.
  • Губите интерес към неща, които преди са ви доставяли удоволствие.
  • Постоянно чувство на тревожност, нервност или напрежение
  • Проблеми със съня за по-дълъг период от време.
  • Натрапчиви мисли, с които е трудно да се справите сами.
  • Мисли за самонараняване

Ако изпитвате дори само няколко от изброените признаци, непременно потърсете помощ на Информационна линия за психично здраве (за град София) 02/ 42 111 42 или на Гореща линия за здравни и медицински въпроси и съвети на Български червен кръст: 0800 20 101

Снимка: iStock by Getty Images

Как да се справим с празничната депресия

Колкото и обезсърчително да ви се струва всичко, не сте сами в тези чувства. Има начини да се справите и да намерите подкрепа и емоционална стабилност, за да преминете през това време на годината.

Спомнете си за любим човек

Намирането на начин да си спомните за изгубен близък човек по време на празничното ви събиране може да бъде положително преживяване. Празниците могат да бъдат истинско предизвикателство, когато за загубата не се говори, защото това прави липсата още по-драматична. Споделянето на спомени или вдигането на тост за починалия може да бъде горчиво-сладък момент, но в крайна сметка може да ви помогне да направите празника си по-истински и "без целофан".

Поставете граници

Трудните взаимоотношения са подложени на изпитание по време на празниците, особено когато става въпрос за семейства, но има начини да се подготвите. Не бива да ви карат да се чувствате зле по време на празниците. Нормално е да откажете покана или да напуснете събитието по-раноц. Определянето на тези граници е важно, просто кажете предварително, че за вас е важно да присъствате, но че ще си тръгнете преди края. А ако все още не се чувствате комфортно, винаги можете да откажете изобщо да присъствате. Не можете да направите всички щастливи, така че просто направете най-доброто, на което сте способни. Ако сте честни и открити, е по-лесно да преминете през тези трудни събития с усещането, че сте направили всичко по силите си. Насочете вниманието си към хора, с които се чувствате добре. Намерете човек, с когото да споделите чувството си на тревожност. Той ще ви даде увереност и ще ви помогне да заобиколите трудни теми на разговор или неловко взаимодействие.

Ако чувствате нужда да забавите темпото през този сезон, опитайте да преосмислите зимните месеци като възможност за работа върху "по-спокойни" проекти и дейности, подходящи за вътрешна среда.

Подаръците, заради които не трябва да страдаме

Често се оказваме под влиянието на комерсиализацията и маркетинга на празниците. Чувстваме се стресирани от ограничен бюджет или от натиска да намерим "перфектния" подарък. Рекламодателите се възползват от нашата уязвимост, но ние имаме способността да погледнем на това от по-широка перспектива и да си напомним, че самите ние създаваме този стрес, а следователно можем и да го намалим. Подаряването на подаръци не е свързано само с харченето на пари. Същевременно, реалистичните очаквания означават и умение да поддържаш бюджета си. Определете каква сума можете да похарчите комфортно и се придържайте към нея. 

Останете свързани

Независимо дали сте отчуждени от семейството си, трябва да прекарате празника отделно от него или нямате много роднини, все пак не е нужно да сте сами по време на празниците. Семейството не е само това, в което сте родени, а и хората, с които се свързвате. Прекарвайте време с хората, които ви носят щастие и радост. А ако не можете да присъствате лично, има и други начини да поддържате връзка. Независимо дали става въпрос за телефонно обаждане или видеочат, има начини да останете във връзка. Просто помнете, че не сте длъжни да имате перфектен празник и това не ви прави по-малко личност или по-малко ценни за хората в живота ви.

Снимка: iStock by Getty Images

Участвайте в благотворителна дейност

А ако чувствате, че няма към кого да се обърнете, може би можете да потърсите нови връзки или да посветите времето си на доброволческа дейност с хора, които най-много се нуждаят от нея. Извършването на някакъв вид благотворителна дейност или помагането по някакъв начин наистина помага за свързване с другите и може да допринесе за облекчаване на самотата. 

Ограничете използването на социални медии

Социалните медии могат да ни дадат изкривена представа за живота на другите и съответно за нашия собствен живот по всяко време на годината. Но това е особено вярно по време на празниците. Помнете, че това, което виждате в социалните медии, е само най-интересният кадър от нечий празник. Не виждате стреса, усилията, които са вложени в него, и не можете да правите предположения за нивото на щастието на никого. Ограничаването на социалните медии може да ви помогне да намалите собствения си стрес. Това  ще ви освободи от чувството, че трябва да живеете с нещо, за което всички грешим - как изглеждате в представите на другите. Напомняйте си, че празниците са за общуване, качествено време и споделяне на радостта с другите, а не само за една "перфектна" снимка.

Потърсете подкрепа и помощ

Дори да предприемете някои или всички тези стъпки, все още може да изпитвате стрес, депресия и тревожност. За да облекчите тези чувства, потърсете подкрепа. Ако имате възможност за среща или разговор с терапевт, не пропускайте да обсъдите чувствата си с него, особено по това време на годината. Но ако не сте сигурни в терапията и предпочитате срещата с приятел, можете да намерите подкрепа в лицето на доверен близък човек. Поговорете с близък член на семейството или приятел за това, което преживявате. Обсъждането на тези неща и споделянето на подобни чувства може да ви помогне да се справите със собствените си чувства.

Не забравяйте, че празниците не трябва да са перфектни, а дни, в които да откриете уют, баланс и нов смисъл.