Идеята на издателството да предлага цветни и черно-бели учебници на различни цени разгневи много родители.

От „Просвета” обясниха, че идеята е била да се улеснят родителите с по-малки финансови възможности - те с 30% по-евтини, но това не означавало, че черно-белият учебник е предназначен само за техните деца.

"И богатият родител може да купи и би купил черно-бял учебник", подчерта Никола Кицевски.

”Просвета”: Проваля се едно добро начинание >>>

Срещу Кицевски бяха две майки, крайно възмутени от идеята за черно-белите учебници.

"Децата знаят, че има социално неравенство. На 15 септември едните ще отидат с раница за 5 лева, а други - за 50", посочи Кицевски.

Той определи възмущението им като лицемерие и го сравни сравни с поведението на комунистическите вождове в Северна Корея.

"Има една държава, която се бори с чувството за социално неравенство, нарича се Северна Корея", заяви той и предложи на същия принцип да забраним по-евтиното кисело мляко.

Майките отвърнаха, че поведението му е "тотално неадекватно" и е добре да го знае.

Кицевски смята, че възмущението от черно-белите учебници е "пушилка, за да не се види какво прави министерството", а МОН и издателствата направили невъзможното, за да има навреме нови учебници в училище.

"И едните, и другите са далече от истината и нямат представа от ценностната система на учениците", заключи директорът на 51-во училище Асен Александров, който също бе свидетел на дебата в студиото.

Според него маркетингово послание на "Просвета" е "много неуместно", особено в общество като нашето, което е "тотално чувствително към социалното неравенство", но гледа най-незначителните му проявления.

"Нямате идея за ценностната система в училище и за реалността там - 10-15% от гимназистите си купуват учебници, другите ги преснимат - или с телефона, или с таблета, или правят хартиени копия. За учениците учебникът не е такава ценност, като за нас, и слава Богу", коментира още Александров.

АНКЕТА: Одобрявате ли да има цветни или черно-бели учебници?