Министър Вълчев: Училищата, които работят най-добре с родителите, са по-успешни
Има хора, които не можем да ги накараме да упражнят задължението за образование, заяви той
"Факт е, че обществените съвети към образователните институции са нещо ново. Факт е, че някъде бяха посрещнати със съпротива, но факт е също, че училищата, който най-добре работят и взаимодействат с родителите, постигат по-добри образователни резултати", заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на парламентарен въпрос на депутати от "БСП за България".
Обществените съвети към училищата и детските градини функционират вече две години, съгласно Закона за предучилищното и училищното образование. Сред правомощията и отговорностите на обществените съвети са да приемат стратегии за развитие на училищата, да участват в работата на педагогическите съвети, да дават становища за разпределението на училищните бюджети, да съгласуват училищния учебен план, а представители на обществените съвети участват и при избора на директори.
"В МОН беше сформирана работна група от експерти и от представители на училища и детски градини от различни региони в страната, и от членове на обществените съвети, която да обсъди функционирането им", каза още Вълчев, цитиран от БТА.
Той уточни, че работната група работи по проект на правилник за изменение и допълнение на правилника за създаване, устройство и дейността на обществените съвети. Част от промените са предложени от самите тях.
"Има родители, които не можем да ги накараме да упражнят задължението за образование на децата им, а пък да участват в обществените съвети е още по-трудно. Има училища и детски градини, където изцяло има концентрация на такива родители и там много трудно функционират обществените съвети", добави министърът.
Той е категоричен, че обществените съвети не дублират училищните настоятелства.
"В едно селско училище в настоятелството са бившият селски кмет, бивши родители и бившият директор, и нито един от тях в момента не представлява някой, свързан с училището", коментира Вълчев.
Той добави, че "в настоятелството могат да бъдат петима души, които са избрани през 199 и някоя година, и затова не може да се иска от тях да представляват родителите, както е при обществените съвети".
Просветният министър отбеляза, че образователните институции в страната са 4300, като от тях училищата са 2400, а останалото са детски градини.
АНКЕТА: Колко ви струва началото на учебната година?