Плодовете - Количеството захар в тях и добрите комбинации
Казват, че най-големият дар от Бога са плодовете! Освен вкусна, те са и лечебна храна.
Богати са на разнообразни видове естествени захари
/дизахариди/ като глюкоза, фруктоза, сукроза, галактоза и малтоза. Тези видове захар се храносмилат в тънките черва, след което се вливат в кръвния поток. Плодовете съдържат и много фибри, витамини, минерали, антиоксиданти и фитохимикали. Консумирайки целият плод, ние приемаме всички тези ценни микронутриенти, а фибрите регулират умереното повишаване на кръвната захар и по този начин тя се абсорбира постепенно от тялото ни, без да създава шокови състояния за панкреатичната жлеза.
Здравните организации в различните страни препоръчват консумацията на поне една до две купички дневно плодове, средно около 500-600 гр.
Цялостният състав в плодовете от витамини, минерали, количество захар и други, варира в зависимост от начина по който са отглеждани те, степента на узрялост и т.н.
По-долу ви представяме таблица от която може да се ориентирате за съдържанието на количествата захар в отделните плодове.
Плодове |
Плодове |
От средно към високо съдържание на захар |
Плодове |
Авокадо Лимон и лайм Ревен Малини Къпини Боровинки |
Ягоди Диня Пъпеш Папая Праскови Нектарини Сини боровинки Кокос Ябълки Гуава Кайсии Грейпфрут |
Сливи Портокали Киви Круши Ананас |
Мандарини Череши Грозде Нар Манго Смокини Банан |
Отдавна се водят дебати за или против плодовете, и трябва ли да се консумират често, именно поради високото съдържание на захар в тях. Все пак е от изключителна важност да се знае, че плодовете съдържат плодова, естествена захар, която е различна от бялата рафинирана захар, продукт на преработка и химикали.
Хората с диабет или метаболитни нарушения следва да имат предвид състоянията си и да следят нивата на кръвната си захар. При храненето, като цяло, важат няколко правила като например, че организмите на хората са индивидуални и имат различни нужди според натоварванията и начина на живот, здравословния статус на индивида и тн. На второ място отровата е в дозата, тоест количеството е изключително важно! Не на последно място, следва да се има предвид частта от денонощието в което се консумират плодовете и в какви комбинации, за да извлечете максимална полза от тях.
Според нутрициолизите за най-добра се смята комбинацията от сладки със сладки плодове. Следващата допустима е сладки с полукисели плодове, както и кисели с кисели плодове.
Сладки плодове |
Полукисели плодове |
Кисели плодове |
банан, сладко грозде, сушени смокини, фурми, стафиди, сушени плодове |
ягоди, череши, кайсии, праскови, круши, ябълки, пресни смокини, сливи, малини, къпини, боровинки, грозде, манго |
кисели сливи, вишни, нар, портокал, мандарина, грейпфрут, лимон, киви, ананас |
Плодовете може да се превърнат от полезни във вредни, ако се консумират неподходящо. Поради липса на информация за тяхното устройство и начинът по който се усвояват от организма, хората често допускат най-сериозната грешка в консумирането на плодове приемат ги след основно ядене.
Правилото за консумация на плодове е да се приемат на празен стомах, тъй като живите ензими в тях и прости структури ги правят лесно усвоими. Максималното време, за което организма смила един плод е 60 минути, в зависимост от плода. Заради съдържанието на плодова захар и за да се избегне ферментацията, следващото хранене е добре да е час и половина два след плодовете!
И ако има комбинации, които са безвредни и позволени да се правят между различни плодове, както посочихме по-горе, то това не важи за пъпешът, динята и папаята - те трябва да се консумират самостоятелно, без да се комбинират с друг плод.
За финал е добре да знаете, че има разлика в ефекта, който плодовете оказват върху тялото ни, в зависимост от това дали се консумират пресни и цели, изцедени на сок или смути, или изсушени.
Повече за тези разлики, както и какво съдържат и за какво са полезни някои от летните сезонни плодове в България с удоволствие ще ви разкажем съвсем скоро в отделна статия.