Медицински проучвания доказват положителния ефект на хомеопатията върху детското здраве
Изследване показва, че при еднакви здравни резултати пациентите лекувани с хомеопатия от инфекции на горните дихателни пътища приемат с 57% по-малко антибиотици и с 46% по-малко температуропонижаващи и противовъзпалителни лекарства
Най-честите причини за консултация с лекар при децата са повтарящи се инфекции, които през есенно-зимния сезон се проявяват с по-голяма честота, дори на всеки 2-3 седмици. Има ли място хомеопатията при лечението на често боледуващи деца и съществуват ли безспорни доказателства за ефективността на метода е една от темите, за които международната научна и медицинска образователна кампания "За Хомеопатията" дава информация. Д-р Василка Юрукова, хомеопат и специалист по вътрешни болести, дългогодишен преподавател по хомеопатия в редица медицински университети в България и САЩ, представя научни доказателства за ефективността на метода върху детското здраве.
"В моята над 20-годишна практика, редовно се срещам с едно и също оплакване от родителите на моите малки пациенти. Детето боледува много често, налагало се е да приема над 4-6 антибиотични курса годишно, а всички търсят най-щадящото и ефикасно лечение без странични ефекти. И това е хомеопатията.
Най-честите заболявания, които лекуваме с хомеопатия в детска възраст са увеличена "трета" сливица, рецидивиращи хреми, синузити, ангини и ушни инфекции, рецидивиращи бронхити, кожни и дихателни алергии, включително бронхиална астма. При всички мои пациенти хомеопатията дава изключително добър ефект, който се потвърждава и от множеството медицински проучвания, които съществуват по темата", коментира д-р Василка Юрукова.
Най-всеобхватното до момента медицинско проучване е EPI3 и е проведено във Франция сред 825 общопрактикуващи лекари и 8 559 техни пациенти. То показва, че при еднакви здравни резултати пациентите лекувани с хомеопатия1 и 2 от инфекции на горните дихателни пътища приемат с 57% по-малко антибиотици и с 46% по-малко температуропонижаващи и противовъзпалителни. Съществуват и редица медицински проучвания за приложението на хомеопатията при лечение на остри дихателни и ушни инфекции при децата, които еднозначно показват ефективност и изключват плацебо ефекта заради възрастта на пациентите. При група от 75 деца на възраст от 18 месеца до 6 години с остър отит до 36-ия час от началото на оплакванията, се отчита значително намаляване на симптомите още на първите 24 часа и 64 часа след започване на лечението, което доказва позитивния терапевтичен ефект от хомеопатията, сравнена с плацебо.
Рандомизирано контролирано пилотно проучване сравнява ефективността на хомеопатия и конвенционална терапия при остър среден отит. Резултати показват, че подобрението на симптомите е по-бързо в групата, на която е предлагана индивидуалната хомеопатична терапия. В конвенционалната група са предписани антибиотици при 97,5% от случаите, а в хомеопатичната група не се е наложил прием на антибиотик.
Проучване върху хомеопатично и конвенционално лечение на остри дихателни и ушни оплаквания, проведено в САЩ и 7 европейски държави сред 1577 възрастни и деца показва, че в доболничната медицинска помощ, хомеопатията не е по-малко ефикасна от конвенционалната медицина.
Проучване върху дълготрайния ефект от хомеопатично лечение върху 3981 пациенти (1 130 деца и 2851възрастни) показва, че тежестта на заболяванията и качеството на живот са с подчертано и трайно подобрение по време на приема на хомеопатия, както и че хомеопатичната терапия може да играе полезна роля като дълготрайна терапия на болни с хронични заболявания.
Хомеопатичното лечение е холистично и индивидуално, но има и препарати с доказана ефективност от медицински проучвания и могат да се прилагат при всички деца и възрастни, независимо от общото им здравословно състояние. Пример за такъв препарат е Осцилококцинум, който най- често се предписва за профилактика и лечение на вирусни инфекции и грип особено в есенно-зимния сезон. За предпазване от сезонни вируси се препоръчва 1 доза седмично през студените месеци, а при контакт с болен или след преохлаждане на тялото 2 дози. При лечение приемът му трябва да започне максимално скоро след първи признаци на разболяване 3 дози за деня в рамките на два дни през 6 часа.
Клинично проучване с контролна плацебо група показва, че при температура над 38 градуса и поне 2 грипни симптоми - главоболие, мускулни болки, ставни болки, лумбалгии или втрисане, 66% от пациентите, лекувани с Осцилококцинум са излекувани в рамките на първите 48 часа, допълва д-р Юрукова.