Зелените растения носят удоволствие на много хора, които обичат да се занимават с градинарство. Ако нямате градина можете да поставите растенията вътре в дома си или на терасата. Те създават уют и пречистват въздуха от токсини. Сред растенията, които имат способността да прочистват помещенията от отрови са зелената лилия, бръшлянът, фикусът, планинската палма, спатифилумът и други.

Преди да купите нови мебели от някой хипермаркет помислете от какво са произведени те, колко надценка се поставя за транспорт и колко по-качествени предмети можете да си купите, ако ги вземете от първа ръка. Потърсете местни занаятчии или мебелни производители, които могат да работят по поръчка.

Експерти твърдят, че ако не проветряваме редовно стаите, рискуваме въздухът вътре да е по-замърсен от този навън. Не можете да редуцирате мръсотията отвън, но можете да се опитате да я ограничите вътре в стаите. Когато пребоядисвате дома си – стените, пода, обзавеждането, старайте се да проветрявате добре помещенията. Можете да използвате така наречените low-VOC бои, лакове и разтворители, които са с ниско или никакво съдържание на VOC (volatile organic compounds – летливи органични съставки). Осоено важно е да изберете нетоксични продукти, ако боядисвате детската стая, тъй като изпаренията се отделят дълго време.

Ако търсите нова настилка, можете да се насочите в посока еко материал, съветват от comfort.bg. Има множество издръжливи и не много скъпи материали за настилка, които освен органични, са разнообразни като визия и разцветки. Така можете да изберете тонове, които се съчетават с вече съществуващите оттенъци в стаите. Mного добра идея е бамбукът, тъй като той расте много бързо и възстановява ресурсите. Той е материал, който може да се използва и за стените, за обзавеждането. Достъпен и разнообразен е линолеумът, който се поддържа много лесно и може да е оформен като имитация на всякакви материали. Той е нетоксичен, биоразградим и натурално антибактериален. Коркът е мек и уютен, издържа много години, топъл е и е водоустойчив, а освен това има неутрален тон.

Един от основните фактори за еко дом е минималистичното обзавеждане. Колкото по-малко предмети купувате, колкото повече използвате вещите, колкото повече поправяте, а не изхвърляте, толкова повече се грижите за околната среда. Можете да освежите старите мебели с малко боя, с нова тапицерия, с декупаж, да ги ремонтирате и използвате повече време. Колкото по-малко вещи поставяте в стаята, толкова по-малко замърсявания се задържат и въздухът е по-чист.

Купувайте нетоксични препарати за почистване, дезинфекция, пране – те са малко по-скъпи, но се грижите за околната среда и здравето. В някои случаи можете да използвате съставки от кухнята, като особено важни в това отношение са содата за печене, оцетът и водката.