Изхвърлете пестицидите на повече от две години

Химикалите в старите препарати против вредители за дома и градината няма да са ефективни. Опаковките обаче могат да се окажат опасни за здравето, тъй като повредените опаковки могат да изпускат част от пестицидите и те да попаднат във въздуха. Тези токсини могат да доведат до редица заболявания, основно респираторни и алергични, предупреждават от comfort.bg.

Сменете филтъра на каната за вода

Вероятно сте наясно с рисковете от употреба на пластмасови бутилки за вода, малки или големи, обособени за домакинствата. Тъй като качеството на водата във вашия дом може да не е особено добро, можете да използвате филтърна кана, която прочиства питейната вода с активен въглен. Даже водата от крана да не е много замърсена, хлорираната вода може да унищожи полезната флора в чревния тракт и да създаде условия за стомашно-чревни болести. Всяка филтърна кана има сменяем филтър за 100-120 литра питейна вода, а някои от тях разполагат с таймер върху капака. Ако не използвате каната всеки ден, можете да си записвате използваните литри. Обикновено по-бавното оттичане на течностите показва изхабяване на филтъра и трябва да поставите нов филтър.

Изхвърлете протритите маратонки

Ако използвате редовно спортните обувки за тичане в парка или тренировки, те трябва да са в добро състояние. Ако са протрити и са изгубили формата си, обувките носят риск за стъпалата и трябва да се заменят с нови. Маратонките обикновено имат живот между 450 и 650 километра, което е средно шест месеца. Добре е да съхранявате всички обувки не в гардероба на спалнята, а в гардероб или шкаф за обувки в антрето, тъй като дори и почистени, по подметките им мръсотия, която може да се отдели във въздуха на стаята и да се погълне. В тази мръсотия има всякакви токсини, включително асфалт, пестициди, автомобилно масло.

Изхвърлете старите лекарства и козметика

Дори неотворените лекарства и тубички с козметика трябва да се изхвърлят след изтичане на техния срок на годност, отбелязан на опаковката на продукта. Изхвърлете всякакви разтвори за нос и лещи, слънцезащитни кремове и мусове, медикаменти. Ако опаковките са били съхранявани на по-високи температури или на пряка слънчева светлина дори за кратко, трябва да се изхвърлят веднага. Рисковете от употреба на развалена козметика може да са сериозни – алергии, обриви, подуване, а на лекарствата – натравяне или най-малкото неефективност.

Заменете алармите за дим на повече от десет години

Вероятно редовно сменяте батериите на детекторите за дим, но трябва да знаете, че устройствата имат средна продължителност на живот десетина години. Ако ги задържите повече време, те могат да ви подведат, тъй като не гарантират улавянето на признаци на пожар. Батериите трябва да се сменят поне веднъж годишно, като експерти препоръчват устройствата да се монтират вътре и извън спалните, както и на всеки етаж от дома, ако живеете в къща. Според експертите е добре да монтирате и устройства за улавяне на въглероден диоксид във въздуха, особено ако се отоплявате с печка.