Да се ходи на планина през уикенда е удоволствие, но двойно по-приятно е да се ходи на планина в работно време. В това успяваме да се убедим по време на импровизирания пикник с Кирил Николов, по-известен като Дизела, организиран в средата на работната седмица над Симеоново.
Срещаме се някъде в "полите на Витоша" на място без наименование между тревите и горите. Избраната дестинация комбинира както равна поляна, така и сянката на широколистни дървета, които да предпазват от яркото юлско слънце.
Дизела (изписва се DISL и - забележете - по неговите думи псевдонимът му няма нищо общо с горивото въпреки широкоразпространеното мнение) има да съобщи нещо важно на събраните журналисти. А именно, че му предстои ново планинско предизвикателство.
Кирил Николов ще се опита да измине 240 км за 48 часа по Трансевропейския маршрут Е4 и да постави нов рекорд в планинското бягане. Българският участък от Е4 е познат още и като Траверс на петте планини: Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка.
Дизела ще стартира бързоходния си преход от центъра на Драгалевци на 800 м надморска височина на 1 август и два дни по-късно ще финишира близо до южната граница.
Новото този път е, че при придвижването си, той ще използва мобилното приложение E-SOS, разработено с помощта на VIVACOM и ДЗИ. Приложението е безплатно и всеки, който го "дръпне", ще има възможност да следи локацията на Кирил Николов в реално време - разбира се, ако Дизела ви "добави".
E-SOS е предназначено за първа помощ при планински преходи, затова и разработчиците от Сирма Груп Холдинг са бързали да го завършат преди тежките и особено натоварени планински сезони - есен, зима и пролет.
Лятото се води по-нискорисков сезон за планински преходи, поне от гледна точка на екипировката и по-благоприятните атмосферни условия. И все пак травмите, загубванията, пропаданията, проблемите с внезапните бури или мълнии не бива да се подценяват и през топлите месеци.
И, както казва и Дизела, в планината никога да не се тръгва "просто ей така".
"Винаги отделям много внимание на предварителната подготовка и съветвам всички, които поемат към планината, да го правят", обясни Кирил Николов по време на срещата и добави, че технологиите много помагат човек да се чувства по-сигурен в безлюдни райони или при опасни преходи.
"Докато изминавам маршрута Е4 ще използвам E-SOS, за да дам възможност на близките и екипа ми да следят постоянно местоположението и напредъка ми. Ще бъда внимателен, както винаги, но определено се чувствам по-спокойно с приложението", допълни той.
E-SOS е предназначено за професионалисти по спортно ориентиране, за планински спасители, за сериозните любители на трекинга, но също така и за любителите планинари.
Приложението позволява изпращането на сигнал за спешна помощ към 112 дори при липсата на обхват, а това е безценно при загуба на ориентация в планината. При липса на обхват, E-SOS посочва и къде последно се е намирал потребителят и указва посоката на придвижване.
Чрез голям бутон SOS може да се осъществява връзка с контактите, на които да се подаде и точна локация. Възможно е също така да следим местоположението и посоката на движение на хората, които сме добавили, ако те самите са дали разрешение за това.
Когато се регистрирате в E-SOS имате възможност да попълните свое здравно досие, в което да дадете различни подробности: кръвна група, лекарства, които приемате, алергии, здравни проблеми и всякаква друга информация, която би била полезна при спешен случай. Чрез апликацията тези данни се подават до спасителните служби и може да се окажат животоспасяващи.
Приложението е налично в Google Play Store или App Store.
След като го свалите и се регистрирате чрез имейл и парола, можете да добавите контакт чрез менюто от функцията "Намери моите близки". Контактите се добавят чрез въвеждането на името и мейла им. В случая, ако желаете да следите Дизела по време на неговата обиколка, напишете "Кирил Николов-Дизела" и мейла му disl@abv.bg. Ако той ви добави, ще можете да "гледате" напредъка му чрез приложението, докато той поставя поредния си рекорд по българската част на маршрута Е4.
Освен на E-SOS, най-добрият ни планински бегач и шампион по ориентиране ще разчита и на специалната застраховка за злополука "Закрила", както и на застраховка "Туризъм в България" от ДЗИ. Този вид планинска застраховка дава допълнителна сигурност на планинарите, защото спасителните акции често не излизат никак евтино.
Журналистите, поканени на събитието на VIVACOM и ДЗИ в Симеоново също успяхме да се докоснем до сложността на планинското ориентиране и бягане. Снабдени с компаси от VIVACOM и карти от Българска Федерация по Ориентиране, трябваше да изминем нелек маршрут от 800 м в гората. По картата трябваше възможно най-бързо да открием осем контролни пункта и да стигнем до финала, без да се изгубим. Каквото и да си говорим, това се оказа тежък фитнес.
Затова онези, които не искаха да си го причиняват, предпочетоха през това време да правят снимки на Витоша с дрон. Моделите на компанията DJI са най-добрите в момента на пазара и са доказателство, че технологиите променят света ни с нечувана скорост. Заедно с приложенията, дроновете също скоро ще могат да помагат за локализация на някой, изгубен в планината. А това определено би осигурило много по-бързо оказване на първа помощ.
НАЙ
Парис Хилтън отказала вечеря с президента, за да присъства на сватбата на Бритни
Адел се завърна на сцената с концерт пред 65 000 почитатели
Принц Албер и Шарлен празнуваха 11 години заедно
Том Круз отразнува 60 на пистата "Силвърстоун"
Как да си починем пълноценно през лятната отпуска
Сушата може да причини недостиг на пармезан
Парис Хилтън отказала вечеря с президента, за да присъства на сватбата на Бритни
Дензъл Уошингтън с Медал на свободата от президента Джо Байдън
Том Круз отразнува 60 на пистата "Силвърстоун"
Заради BTS подновиха дебата за военна служба в Южна Корея