Наръчник на бебешката козметика
Как да изберем най-добрите продукти в грижата за бебешката кожа?
Бебешката козметика е тема, която силно ме интересува като майка. Тя е и логично продължение на интерсите ми в областта на здравословното хранене и физическата активност при децата. Все пак кожата е най-големият орган в човешкото тяло и аз се старая да съм изключително внимателна какво точно използват децата ми.
Както знаете, част от продуктите, нанесени върху кожата ни, се абсорбират и попадат в кръвта само в рамките на няколко минути. И докато аз съм заклет фен на всякакви кремове, лосиони за тяло, серуми и гримове, то спрямо децата си съм доста внимателна и предпочитам да сведа необходимите продукти до минимум.
Е, Виктория не е много доволна, тъй като е наследила моята любов към всякакви мазила и често ме дебне, за да приватизира козметиката ми. Но като изключим тези "инциденти", козметика за най-малките съкровища трябва да се подбира много внимателно. Аз винаги се придържам към максимално най-естествените съставки и в това отношение знам, че винаги мога да разчитам на kidso.bg. Ето и моите любими продукти, от които не се отказвам за нищо на света.
Бебешки сапун и душ гел
Макар моите деца да са на различна възраст, аз продължавам да използвам максимално щадящи продукти и за тримата. До 3-годишната им възраст, а дори и малко по-късно, използвам един и същ продукт за коса и тяло. Критериите ми към него са точни и ясни - максимално натурални съставки. Винаги избягвам и силния аромат, който би могъл да раздразни чувствителната бебешка кожа. Затова предпочитам душ гелове, ароматизирани с естествени етерични масла като лавандула, лайка или смрадлика.
Качественият бебешки сапун също е от голямо значение. Аз лично залагам на течен или под формата на пяна, защото е много по-лесен за употреба при малките деца. Спокойно можете да се доверите и на класическия крем сапун, който много майки предпочитат.
Мокри кърпички
Всички сме наясно, че с бебетата има ситуации, в които не можем да се доберем нито до мивка, нито до сапун, камо ли до душ гел. Ето защо винаги, ама винаги е добре да имаме мокри кърпички под ръка. Аз лично не мога да си представя разходка с децата без да съм се запасила с поне един пакет.
Използвам ги буквално за всичко - лице, ръце, паднал биберон. За последното използвам специални бебешки кърпички за почистване на биберон, които са напълно безопасни за поглъщане и убиват бактериите по залъгалката. И един трик от мен - мокрите бебешки кърпички могат да изчистят почти всяко петно от дрешката на бебето, стига да реагирате на момента. Затова - винаги имайте мокри кърпи наблизо. Нищо чудно, че съпругът ми е още по-пристрастен към тях, но за неговата мания към чистотата вече съм споменавала.
Крем за подсичане
Тук имаме няколко варианта. Превантивен и такъв, който да използваме за спешни случаи, когато белята вече е станала. Обикновено превантивният крем за подсичане е с цинк, с плътно покритие и не пропуска влага към кожата. Именно така предпазва малкото дупе от подсичане. При подсечено седалище, обаче, винаги предпочитам кремове с ланолин, пантенол и ектоин. Най-вероятно помните какви чудеса е способен да сътвори ланолинът с наранените зърна при кърмене. Същото е и тук, а най-хубавото е, че дори бебето да го погълне, той е напълно безвреден. Малко ми е трудно да си представя как точно би могло да се случи това, но от опит знам, че моите деца са способни да сложат всичко в устата си.
Ектоинът пък защитава кожата и повишава производството на протеин. А пантенолът, който ни е добре познат, помага за регенерирането на кожата. Така че следете за тези съставки, когато избирате крем за бебето си, и гарантирано няма да съжалявате.
Лосион за тяло и бебешко олио
Всички знаем колко е важна хидратацията за бебешката кожа. Избирайки лосион за тяло и/или бебешко олио има някои фактори, с които е хубаво да се съобразим.
Възрастните и бебетата имат различна кожа. Кожата на бебето е по-тънка, по-чувствителна, по-податлива на раздразнение и по-лесно губи вода. А това е от огромно значение при избора на подходящ продукт. Важно е да знаем и по какво се различават лосионите, кремовете и маслата.
Лосионите съдържат 70% вода, кремовете -70% масло, а олиата са с дори повече от 80% масло. Как обаче да разберем кое е най-подходящото за нашето дете? Ако бебето ни има нормална кожа, кремът е добър избор. Ако то обаче има чувствителна кожа, която е по-податлива на екземи, тогава по-добре би било да ползваме олио. То ще свърши най-добрата работа за защита на кожата от загуба на вода.
Някои майки пък предпочитат да избират продукт според сезона, тъй като знаем, че климатичните условия оказват различно влияние върху бебешката кожата. Така олиото е по-подходящо за ползване прз зимата, а по-леките лосиони са идеални за лятото.
Бебешка пудра
Бебешката пудра си е абсолютна класика. Тя е подходяща за малчуганите от самото раждане. Функцията й е да защитава, успокоява и освежава бебешката кожа, като я предпазва от възпаление и зачервяване. Пудрата позволява на кожата да диша и не запушва порите, а лично аз харесвам тези на основата на оризово нишесте. Няма да споменавам, че влиза в чудесна употреба и като сух шампоан, когато нашият е свършил.
Надявам се тази информация да ви е била полезна и да сте се ориентирали в морето от козметика, което се предлага на нашия пазар. А пък аз отивам да проверя какво прави Виктория в банята, защото последният път, когато беше толкова тиха там, се разделих с крем за лице и едно течно червило. Но пък с тях така хубаво се рисува по огледалото!
НАЙ
Пътуването, което лекува депресията и скръбта
Кои бяха знаците, че с брака на Джесика Алба е свършено?
Кои бяха знаците, че с брака на Джесика Алба е свършено?
Пътуването, което лекува депресията и скръбта