Учени от университета на щата Виктория в Австралия установиха, че кратката интензивна физическа активност е толкова ефикасна за поддържане на митохондриалните функции, колкото продължителните физически натоварвания, съобщава сайтът MedicalXpress.

Известно е, че физическите упражнения допринасят за създаване на нови митохондрии и подобряват функционирането на вече съществуващи клетъчни органели. Но влиянието на интензивните тренировки, които значително увеличават честотата на съкращаването на сърдечния мускул, досега не бе подробно изучено.

Новото изследване обхванало 8 доброволци, които трябвало да извършат упражнения с различна интензивност с велоергометър. Умерената физическа активност се изразявала в половинчасови непрекъснати упражнения с 50-процентно пиково напрежение, а интензивната активност - в пет 4-минутни упражнения със 75-процентно пиково напрежение. Спринтът пък се състоял от четири 30-секундни упражнения с максимално напрежение, с интервал от 4,5 минути между тях. В края на всяка тренировка било изследвано количеството на митохондриите в бедрените мускулни клетки.

Учените констатирали, че след упражненията, в различни части на митохондриите се променило нивото на водородния пероксид, който участва в предаването на сигнали, поддържащи правилното функциониране на клетъчни органели. Освен това продължителните половинчасови упражнения и кратките тренировки (спринтът) имали сходен ефект.