Специалисти следят кукувица, прелетяла повече от 12 000 км от Южна Африка до Монголия, където се развъжда, съобщи Би Би Си.

Птицата, наречена Онон на монголска река, е прелетяла над 16 държави, оцеляла е над Индийския океан и се е справила със силни ветрове. Тя е отлетяла от Замбия, където зимува, на 20 март.

Местни учени са маркирали Онон и още четири кукувици миналото лято за проект, изпълняван съвместно с Британския орнитоложки тръст за наблюдение на миграциите на дълги разстояния със спътник. От тях само Онон засега е засечена да приключва дългото си пътешествие.

Средната скорост на Онон е била 60 км/ч. Кукувицата е прелетяла над толкова далечни държави като Кения, Саудитска Арабия и Бангладеш.

Проектът за проследяване на птиците със спътник разкрива много неща за далечната миграция, каза д-р Крис Хюсън.

"Главното за това птиците да могат да пътуват толкова далече и често много бързо, е те да намират подходящи условия да се охранват и също да знаят къде да намерят благоприятни ветрове, които да им помогнат, например да прелетят над Индийския океан. Така че цената на миграцията явно не е толкова висока, колкото мислехме" - каза д-р Хюсън.

Опасностите за мигриращите птици обаче са големи - от хищници, през бракониери, до бури и глад.

Друга от маркираните птици Баян е прекарала част от зимата близо до Килиманджаро в Източна Африка и на връщане е достигнала до китайската провинция Юнан. Там обаче сигналът изчезнал и птицата или е умряла от изтощение, или е била убита. Тя е прелетяла 10 000 км само за две седмици и затова специалистите мислят, че е пристигнала толкова гладна, че не е била достатъчно бдителна.

Пътешествието на птиците е следено от много любители в социалните мрежи.