Дойде време за детските градини. Ами сега?!
Как да не си оскубем косите, когато кандидатстваме за общинско детско заведение
Пролетта най-накрая дойде, а с нея и ужасяващата за всяка майка кампания за кандидатстване в общинско детско заведение. И тук бързам да уточня за всички новобранци - ако си мислите, че влизането в Харвард е трудно, то значи никога не сте се сблъсквали с кандидатстване в детските заведения. Да! Определено е по-лесно да запишете детето в университет от Бръшляновата лига, отколкото в детска градина или ясла. Но да не зачекваме темата за американските елитни университети, че и там напоследък темата е наболяла.
Какво реално трябва да знаем преди да кандидатства детето ни? Признавам, когато миналата година решихме да кандидатстваме за детска градина, нямах никаква идея в какво се забърквам. Само знех, че много трудно се "влиза". Реших, че все пак трябва да пробвам и се оказа, че поне първата част със създаването на профил не е болка за умиране.
Първо кандидатурите се подават в срок, упоменат в съответната община. В този период се създават или актуализират профилите на семейството, в които се вписват децата и родителите. Това става онлайн, но можете да го направите и на място при директор на детското заведение. Важно е да знаете, че се вписват всички деца, независимо дали вече са минали възрастта на градината или са все още бебета. Така аз вписах Алекс, който е ученик, Вики и Илиана с техните лични данни. Попълвайте внимателно всички данни, тъй като при записване на детето в детско заведение ще ви бъдат поискани документи, които да удостоверяват верността на данните. Тежко ви ако се открият несъответствия, защото могат с лекота да ви откажат записването. А процедурата така или иначе е достачно мъчителна. Слава Богу, ние бяхме изрядни в това отношение.
След като приключих със създаването на профила, попълних кандидатурите на децата като подредих най-желаната градина на 1-во място, следващата на второ и т.н. Това е важно, тъй като детското заведение на 1-во място получава 3 точки, това на второ - 2 и прочее. По този начин шансът да влезем в мечтаната градина се увеличава.
И един хитър трик от мен и моите опитни приятлки - следете в системата колко деца с вашия или по-голям брой точки за колко места се борят в съответното детско заведение. Така можете дори в последния ден преди заключването на системата за класиране да смените желанията си, за да имате по-голям шанс.
Обикновено децата кандидатстват за прием още в яслена възраст. Това е възможно най-рано на възраст около 10 месеца. Ако детето ни обаче е родено през месец декември, то може без проблем да кандидатства с набора си. Ако детето бъде класирано и записано, директорът на детското заведение може да запази мястото до 60 дни максимум. Аз лично не се възползвах от това, защото смятам, че Илиана бе готова да се впусне веднага в яслените приключения. Много ме зарадва новината, че ако детето е класирано в детска градина с яслени групи, то в последствие не се налага повторно кандидатстване и то автоматично преминава в първа група. Нашата Илиана реално ще бъде първа група от сепетември тази година и съм ужасно благодарна, че не трябва да минавам през всичко това отново.
Ако обаче не сме успели да се вредим, то може да имаме шанс със смяната на набор. Така детето ни може да кандидаства с една година по-големи деца, какъвто е и случаят с другата ми принцеса - Вики. Тя имаше доста събрани точки поради факта, че е дете от многодетно семейство и е породена с брат си. Въпреки това за градината на Илиана нямаше нито едно свободно място за набор 2013 г. Тогава през системата кандидаствахме за смяна на набор и за мое щастие тя се класира с по-големите деца.
Имайте предвид, че за класиранията с прием от месец септември не се разрешава кандидатстване със сменен набор. Ние трябваше да изчакаме поради тази причина. Смяна на набора за кандидатстване се допуска за текущите класирания и при условие, че има обявени свободни места и няма чакащи за прием деца от съответната възрастова група. За да заявим желанието си за смяна на набор, трябва да кандидатсваме чрез секцията "Форма за обратна връзка" в сайта на Информационна система за обслужване на детските заведения. При нас отговориха доста бързо и смяната стана веднага след приключване на предното касиране. Освен това всичко се случи автоматично. Да не повярва човек.
Лично за мен обаче най-объркващ беше моментът с различните опашки, на които се подреждат децата. За да внеса повече яснота, трябва да конкретизирам, че децата се подреждат на четири опашки при кандидастване преди първото класиране. Деца с хронично заболяване, такива по социални критерии, деца със специални образователни потребности и една обща опашка. Това се прави с цел максимално честно класиране и с всяка изминала година продължава да се работи в тази посока.
След първото класиране социалната и общата опашка се събират в една и стават общо три опашки за следващите класирания. От тази година децата с хронични заболявания получават 3 точки при заявен допълнителен критерий, само ако разполагат с експертно решение на ТЕЛК. Това би трябвало да подобри доста ситуацията спрямо минали години, когато недобросъвестни родители спекулираха с това и се издаваха фалшиви протоколи за хронични заболявания. Доколко обаче може да се вярва на ТЕЛК в последно време си е съвсем отделен въпрос.
В списъците на кандидатстващи деца от квотата за социални критерии влизат деца в неравностойно положение и такива от многодетни семейства като нашето. Свободните места реално се разделят в отношение 30:70 между двете опашки. Кандидатурите на деца, които имат точки по социални критерии ще се наредят на опашката по социални критерии, а кандидатурите на всички деца се нареждат на общата опашка.
Ако останат свободни места след класирането на чакащите по социални критерии деца, тези места ще бъдат прехвърлени към общата опашка още в хода на първото класиране. Така ще бъдат класирани по-голям брой деца по общи критерии от първоначално обявените места. Истината е обаче, че това рядко се случва, съдейки по миналогодишния си опит.
И така дългоочакваният миг настъпва и първото класиране е факт. Аз си сипах чаша кафе и зачаках пред компютъра заветния мейл, който да отворя с треперещи ръце. Повярвайте ми, напрежението беше огромно, а усещането плашещо напомняше на очакването на резултати от матурите след седми клас. Ужасна работа! Вече бях наясно, че всички деца се нареждат в списъка с чакащи по точки. При равен брой точки се нареждат по азбучен ред в предваритлните списъци. Ако има повече деца с еднакъв брой точки, борещи се за по-малко места, то те отиват на жребий. Риск печели, риск губи. Точно това се случи и с Илиана. Въпреки че имаше доста точки, тя отиде на жребий и явно е родена под щастива звезда, защото беше изтеглена. Не можах да повярвам!
В случай, че детето ви не се е класирало на първо класиране с прием от месец септември, не се отчайвайте. Шанс все още има. Поне кандидатурите остават активни и за следващите класирания и няма нужда да ги добавяте отново. А аз ви пожелавам късмет! Искрено се надявам да сте сред тези щастливци, които от раз ще попаднат в мечтаната градина или ясла. И ако пожеланията ми се сбъднат, не забравяйте да пуснете и едно тото. Защото гаранцията за успех е горе-долу същата. Стискам палци!