Всяка година с настъпването на пролетта забелязвам, че децата ми стават леко раздразнителни, трайно уморени, сънливи, без апетит и с огромно желание за "нищоправене". Всичко това обаче има съвсем логично обяснение и то се нарича пролетна умора. Да, правилно чухте, появата на един от по-приятните годишни сезони не влияе само на възрастните, а и на малките ни съкровища.

Причините за пролетната умора както при възрастните, така и при децата са няколко. През зимата нивото на серотонина, известен и като хормон на щастието, е по-ниско поради по-краткия ден и това подтиква организма ни да произвежда повече мелатонин или хормон на съня. Когато дойде пролетта, носеща по-дълги часове на слънчева светлина, тялото трябва да се приспособи. Телесната температурата се повишава, кръвоносните съдове се разширяват, а кръвното налягане се потиска. Всичко това води до освобождаване на повече серотонин, докато количеството на мелатонин е все още много високо.

Тялото обаче не може да управлява процесите на адаптация за една нощ. В резултат на това някои дечица се чувстват апатични, по-малко мотивирани и уморени в края на зимния сезон. С други думи, има научна причина, поради която малките не се чувстват мега енергични през пролетта, така че проблемът не е само в родителските ни глави.

Съвсем нормално майчинският инстинк автоматично ни кара да си зададем въпроса как да помогнем на детето да се справи с тази проклета пролетна умора? Разбира се, най-хубаво е това да стане по естествен начин. Моите проучвания ме отведоха към няколко практики, които са отличен помощник в тази насока.

Снимка: futurity.org

Назад към майката природа

Все повече хора използват естествени лечебни билки в борбата с умората, за да снабдят оранизма си с достатъчно енергия. Това важи със същата сила и при децата. В този случай дивият чесън е с магически способности. Народът отдавна познава тази билка и я използва именно за пречистване на организма и кръвта, както и за подсилване на имунитета.

Личната ми любима закуска са две препечени филийки хляб с малко масло и див чесън. А, имайки предвид последните новости около топлинната обработка на храната, съветвам ви да препечете филийките във фурна, загрята на не повече от 110°C, за да избегнете формирането на канцерогенния акриламид.

Снимка: saatchiart.com

Кресът, познат и като кресон, също намалява умората. Листата му са богати на витамини от групите В, А, С и К, калциеви соли, магнезий, желязо, йод и фосфор. С други думи - последният да затвори вратата.

Кресонът се използва бързо и лесно. След като се измие, той може да бъде съхранен в хладилник и при нужда да се ползва в приготвянето на салати и сандвичи. Освен това може да бъде задушен, запържен или да влезе в състава на различни супи. Все пак бъдете внимателни, тъй като не се препоръчва употребата му по време на бременност, кърмене и при деца под 4 години.

Добрата новина е, че тези билки могат съвсем спокойно да се отглеждат в саксия на перваза. Не знам за вас, но всеки път щом се затопли, аз започвам да градя стратегии за мини градинка с пресни подправки и билки.

Малко въздух, моля

Много специалисти по ориенталска медицина твърдят, че липсата на чист въздух е една от основните причини децата ни да се чувстват по-уморени. Предвид чистотата на въдуха у нас напоследък, ситуацията ми се струва малко безнадеждна, но все пак да не се отказваме.

Снимка: airsofia.info

Желателно е, когато времето позволява, малчуганите да прекарват повече време на открито, за да възстановят баланса на кислород в тялото си и да изпълнят мускулите си с енергия. Дотук добре. Всички обаче знаем, че не е достатъчно само климатът да позволи, а се иска и свободно време на родителите, особено на тези с малки деца, които няма как да вършеят сами навън. Ангажираните майки и татковци могат да проветряват по-често затворените помещения и да приканват децата си да дишат дълбоко през това време. Дано само не се задавим с някоя друга прахова частица!

Супер мента на помощ

Ако се нуждаете от лесен начин да стимулирате ума и да увеличите концентрацията при детето, особено на учениците, етеричното масло от мента е точно това, което търсите. То е често използвано в ароматерапията и редица проучвания установяват, че това освежаващо етерично масло има стимулиращ ефект върху мозъка и е достатъчно мощно за лечение на напрежение и пролетна умора.

Снимка: upnature.com

Можете да го използвате под формата на рол-он или с дифузер, когато забележите, че енергията на наследника ви намалява. При учениците е изключително хитро да се ползва при сутрешния душ. Това със сигурност ще е достатъчно силен енергиен тласък преди поредното досадно контролно.

Ацтеките си ги разбирали тези неща

Аз лично обожавам чията и често я включвам в закуската на семейството ни под различни форми. Древните маи и ацтеките поглъщали семена от чия, за да поддържат енергията и бдителността сред воините по време на ожесточени битки. За нас, простосмъртните, основните мастни киселини омега-3 и омега-6, съдържащи се в чията, подобряват качеството на съня, стимулират мозъчната сила и се борят успешно с пролетната умора. Тези магически семена ще повишат енергийните нива и ще осигурят на детското телце много хранителни вещества.

Снимка: healthline.com

В съчетание и с високите нива на протеини и фибри, които поддържат стабилността на кръвната захар, не е изненада, че семената от чия се определят като суперхрана и източник на естествена енергия.

В обобщение - не се шашкайте, ако забележите промяна в здравословното състояние и тонуса на децата си. Просто хвърлете вината върху пролетната умора и пробвайте някой от изброените методи. Обещавам ви, че няма да съжалявате. При моите малчугани имаше осезаема разлика само след една седмица. Все пак аз ви пожелавам да ви се размине и да се насладите на топлите пролетни дни, които започват още от утре. Амин!