Наталия Тодорова е автор на блога The Little Chef, където готви заедно със своите малки помощници - двете й деца. Там споделя всичко, което я вълнува - детското развитие и възпитание, родителството, кулинарията. 

Темата за здравето на детските зъби вълнува всички родители. В началото са безсънните нощи и тревоги около появата на първите млечни зъбки. И едва отдъхнали си от това изпитание, идва новата тревога - как най-добре да се грижим за здравето на детската усмивка.

Обърнахме се към експертите по стоматология и ортодонтия за най-важните съвети в грижата за детските зъбки в първите години.

Кога да посетим зъболекаря?

Много деца (а и възрастни) имат страх от зъболекари, дори и без да са стъпвали в кабинет. Нерядко вина за това имат родителите, които ползват образа на зъболекарския стол като "Торбалан", за да накарат децата да си мият зъбите. Или пък първото посещение е било при лекар, който няма практика за работа с деца и не е намерил правилното отношение.

Снимка: iStock/Getty Images

Стоматолозите съветват още до първата годинка на детето родителите да се ориентират към детски зъболекар и да се видят с него. Първата среща може да бъде при поникнали едва няколко зъба, но ще бъде ценна в няколко насоки.

От една страна, в този ранен етап зъболекарят ще даде на родителите ценни насоки за устна хигиена, хранене, ползване на биберон и др. Ще може да направят заедно профилактичен календар за следващите си срещи, така че да не пропускат важните за развитието на съзъбието периоди. Неслучайно всички стоматолози говорят за профилактика, профилактика, профилактика. Дори да ни се струва излишно, редовното посещение на зъболекар от ранна възраст може да спести доста проблеми (и пари) в бъдеще.

Снимка: iStock/Getty Images

От друга страна, детето от малко ще има опита и рутината на посещението в кабинета и по-лесно ще бъде преодолян или дори избегнат проблемът със страха. Тази и следващите начални срещи, в които зъболекарят по-скоро проследява и напътства, отколкото да има необходимост от справяне с проблеми, помагат за изграждането на доверието между лекар и пациент и установяването на приятелски отношения с детето.

Най-честите проблеми при детските зъбки

Няма да ви изненадаме - това са кариесите. Недобрата хигиена, съчетана с по-висока консумация на захар, често води до подобни проблеми при децата. Нерядко кариесите не създават дискомфорт дълго време и може да не бъдат забелязани в семейството, но в кабинета на стоматолога бързо ще бъдат идентифицирани в ранна фаза.

Сред някои родители битува мнението, че не е необходимо лечение на млечни зъби, тъй като те се сменят. Но това крие рискове. Лекарите предупреждават, че нелекуван кариес може да предизвика възпаление на нерв, пародонтит, разболяване на съседни зъби и оттам редица проблеми, засягащи постоянното съзъбие. Нерядко нелекуван кариес причинява ранна загуба на разрушения зъб - а не се ли постави на неговата позиция местопазител, това на по-късен етап може да ни изпрати в кабинета на ортодонта с нови проблеми.

Снимка: iStock/Getty Images

Специалистите обръщат внимание, че днес приемаме много повече обработени и пакетирани храни и напитки, с по-високо съдържание на захари, които повишават киселинността на слюнката. При недостатъчна хигиена това постепенно води до увреждане на емайла на зъба. И препоръчват включване в менюто на децата на повече твърди плодове и зеленчуци, които създават дъвкателни навици.

Съвети за устната хигиена

В основата на здравата и красива усмивка стои добрата орална хигиена и грижа. За това в първите години основна роля имат родителите, които имат отговорността не само за хигиената, но и да обучат и насърчават детето само да полага усилия.

Миенето на зъбите трябва да започне от появата на първото зъбче. В началото с различни напръстници и чесалки, предназначени именно за бебета.

Снимка: iStock/Getty Images

Пастата за зъби също трябва да е съобразена с възрастта, като количеството е колкото грахово зърно. Това се отнася до всички съставки в нея, но най-вече касае количеството флуор, тъй като пренасищането му чрез неподходяща за възрастта паста може да доведе до структурни промени в емайла. Оптималното време за миене на зъби, което зъболекарите посочват, е 3 минути, през които трябва да минем през всички зъбни повърхности, както и през езика. Четката е добре да се сменя на 2-3 месеца, като по-малките деца дъвчат влакната при миена и при тях се налага и по-кратък интервал от време.

Снимка: iStock/Getty Images

Зъболекарите биха посочили, че най-добре е зъбите да се мият след всяко хранене. Често това е невъзможно, така че миенето сутрин и вечер е абсолютно задължително, а през останалото време на деня се препоръчва пиене на вода след хранене и консумация на твърди плодове и зеленчуци.

Използването на конец при децата трябва да става под родителски контрол, тъй като неотработените движения могат да причинят нараняване на венеца. За децата на пазара се предлагат различни модификации на класическия конец за междузъбното пространство с приставки и фиксиращи приспособления, които улесняват захвата.

Нерядко в старанието си да осигурят максимална грижа родителите не оставят детето само да мие зъбите си чак до училищна възраст и появата на постоянните зъби. Контролът и участието на възрастния са много важни за профилактиката, но стоматолозите съветват да насочим внимание и към обучението на детето. То трябва да изгради добри лични хигиенни навици, да овладее правилното движение на ръката и натиск с четката, да се научи да обръща внимание на всички зъби и кухини. Това умение ще му служи цял живот.

Биберонът - какви опасности крие и кога да го махнем

Днес се предлагат разнообразни варианти на залъгалки с анатомична форма и естествени материали. Разнопосочни са мненията на родители, психолози и лекари по отношение на ползите и рисковете от използването им. Проучвания показват, че в първите месеци след раждането биберонът намалява риска от синдром на внезапната детска смърт. След шестия месец и особено към годинката обаче се увеличава рискът от ушни инфекции, проява на инфантилно преглъщане и др. Проблемът идва също така от приемането на сладки течности като сок или мляко от биберон - особено вечер при заспиване и без измиване на зъбките след това. Дори и при бебе без поникнали зъбки или само с няколко прокарали, почистването на устата с марля или водичка след вечерното и нощното мляко е полезен навик.

Прекомерната и дълга употреба на биберон крие рискове и за оформяне на правилна захапка. Стоматолозите предупреждават, че не по-малък е рискът при смукане на палец вместо биберон. И докато залъгалката може да бъде изхвърлена или скрита, отучването от навик, свързан с пръстите, е далеч по-трудно.

Снимка: iStock/Getty Images

Среща с ортодонт - кога е необходима

Редовните профилактични прегледи при детския стоматолог са полезни за цялостното проследяване на развитието на съзъбието при детето. Опитният зъболекар би забелязал отрано индикации за нарушена подредба при постоянните зъби - например, по-гъсто разположени млечни зъбки без разстояния между тях, оформяне на обратна захапка или постоянно отворена уста вследствие на УНГ проблеми, скупчване при появата на първите постоянни зъбки и др.

Неправилната подредба на постоянното съзъбие не е само естетичен въпрос. Това в по-късна възраст може да доведе до недобра хигиена и поява на кариеси, възпаление и кървене на венците, пародонтит, проблеми с дишането и съня, неправилно дъвкане.

Снимка: iStock/Getty Images

При притеснения от страна на родителите или препоръка на стоматолога, не чакайте да се сменят всички зъби - ортодонтски преглед е подходящ още с появата на първите постоянни зъбки. В тази фаза специалистът може да въведе превантивни мерки, да коригира вредни навици и да предотврати по-сериозни проблеми по-късно.

Благодарим на д-р Мария Ненчева, д-р Стоян Бочков и д-р Елица Венева-Райчинова за предоставените съвети и информация при подготовката на този текст.