Най-новото изследване показва, че хората, които не дават външен израз на чувствата си, по-често умират млади. Рискът от преждевременна смърт при тях е с 1/3 по-голям в сравнение с връстниците им, които редовно изразяват това, което мислят.

Проучване в САЩ от експерти в Харвардското училище за обществено здраве и университета Рочестър отчете смущаващо голяма разлика в броя на починалите без време. На всеки 100 души от породата „каквото му е на сърцето, това му е на устата" се падали 135 от групата на премълчаващите чувствата си.

Учените изследвали мъже и жени, които при започването на проекта през 1996 г. са били на средна възраст 44 години. Те отговорили на въпроси, предназначени да отчетат в каква степен участниците потискат емоциите си. Фактически трябвало да определят съгласие или несъгласие по скала от едно до пет. Изявленията били подобни на „Когато съм ядосан, винаги го съобщавам" или „Опитвам се да се владея и не занимавам другите с чувствата си". Твърденията се свеждали в крайна сметка до тези две, но били нюансирани и поднасяни под различна форма, за да се избегне неискреност или грешна самооценка.

Анкетата била повторена 12 години по-късно. За това време близо 1/8 от участниците били починали, най-много от тях - от рак, инфаркти и инсулти. Когато изучените анализирали емоционалните им характеристики, установили, че нивата на смъртност са най-високи сред тези, които били най-склонни да потискат гнева си, и най-ниски при тези, които избухват и изхвърлят лошата емоция, преди да ги е затормозила.

Изследването не обяснява как точно капсулирането на негативните чувства предизвиква преждевременна смърт. Но екипът изказва хипотезата, че тежестта на стаявания гняв кара хората да го разтоварват по самоубийствен начин – чрез повече алкохол, цигари или нездравословна храна.

Друга възможна причина е, че стресът от трупането на лошите мисли нарушава хормоналния баланс в организма. И така повишава риска от клетъчни увреждания, които провокират сърдечносъдови заболявания и рак.

Учени от Валенсия пък установиха, че кипването увеличава притока на кръв към лявата предна част на мозъка, която е отговорна за положителните емоции и общуването. Докато дясната страна е по-свързана с неприятните мисли и чувства, а се активира от страха, тъгата, обидата.