Тя бе избрана измежду 42 кандидати, от жури в състав: Лъчезар Бояджиев - експерт по съвременно изкуство и член на Института за съвременно изкуство, Владия Михайлова - културолог и куратор на галерия "Васка Емануилова" и Eлица Николова - редактор в списание „Мениджър”.

Хенкел Централна и Източна Европа (Хенкел ЦИЕ) провежда за дванадесети път конкурса си за изкуство Henkel Art.Award в партньорство с KulturKontakt Австрия и музея за модерно изкуство във Виена - MUMOK.

Благодарение на сътрудничеството с MUMOK, освен парична награда от 7000 евро и изложба в родната си страна, носителят на Henkel Art.Award. ще получи възможност да покаже своите произведения в индивидуална изложба в MUMOK.

Henkel Art.Award. е награда за изключителни и новаторски произведения в сферата на визуалните изкуства, създадени от артисти от Централна и Източна Европа в областта на живописта, рисунката, фотографията, видеото и инсталациите.

Победителят се избира с подбор на два етапа. В първия кръг всяка държава с помощта на местно жури излъчва един финалист. Неговите творби се изпращат във Виена, където се провежда финалното оценяване.

Редица финалисти и победители в Henkel Art.Award. през последните години са канени след това на международни изложби и се радват на международен успех. Някои от тях са Дан Пержовски (2002), Миха Струкел (2008) и Младен Милянович (2009).

През лятото на 2013 г. високопоставено международно жури ще номинира петимата финалисти, които ще се борят за голямата награда. Победителят ще бъде представен на публиката на гала церемония, която ще се проведе в MUMOK, Виена.

За българската финалистка:

Албена Баева е художник със силно индивидуален подход, който често използва съвременни технологии за създаване на пърформативните ситуации.

Работите й показват по-малък интерес в създаването на "произведение на изкуството", отколкото в изграждането на среда за взаимодействие. Те са интерактивни по начин, по който разкриват и подчертават определен елемент, физически процес, звук и т.н. или са свързани със специфична ситуацията за комуникация и взаимодействие със зрителя.

Произведенията на Баева често включват елементи от различни области и жанрове - разкази, музика, театрални елементи, танци и т.н., като по този начин разширяват възможностите за комуникация с публиката.