БГНЕС
8 храни, които да избягваме по празниците
Лекари предупредиха кои 8 храни да избягваме по празниците.
Ако искате да сте здрави и да не прекарате Коледа и Нова година в болниците, вижте кои 8 храни да избягвате:
1. Кренвирши, салами, наденици и др. колбаси, в които месото е съвсем малка част от състава. Оцветените мазнини, ароматизатори, сол и трансгени освен че не са здравословни, не са и вкусни.
2. Чипс – независимо от вида му, той реално няма никаква хранителна стойност. Съдържа въглехидрати, мазнини, оцветители и различни имитации на вкусове.
3. Газирани напитки – много е говорено за вредата от газираните напитки, но хората упорито продължават да ги слагат на масата си. Многото захар и газове водят до подуване на корема и риск от диабет.
4. Тлъсто месо – богато е на наситени мазнини от животински произход, които действат състаряващо на клетката. Увеличават риска от сърдечносъдови заболявания, особено свинското и червеното месо.
5. Шоколади, вафли, бисквити – съдържанието на захар, оцветители, ароматизатори и други химични добавки ни кара да искаме още и още от тях. Натрупвайки се в организма, те водят до наднормено тегло и редица други заболявания.
6. Кетчуп и майонеза – пълни с оцветители, овкусители и генномодифицирани продукти, примесени с въглехидрати.
7. Полуготови тестени изделия – готвят се лесно, изглеждат добре, но са много калорични и за да се запазят толкова дълго време, са натъпкани с химия.
8. Алкохол – враг на здравословното хранене, защото пречи на организма да усвои витамините. Разбира се, няма как по празниците, да стоите изцяло настрана от него, но все пак го ползвайте умерено, съветват специалисти.
1. Кренвирши, салами, наденици и др. колбаси, в които месото е съвсем малка част от състава. Оцветените мазнини, ароматизатори, сол и трансгени освен че не са здравословни, не са и вкусни.
2. Чипс – независимо от вида му, той реално няма никаква хранителна стойност. Съдържа въглехидрати, мазнини, оцветители и различни имитации на вкусове.
3. Газирани напитки – много е говорено за вредата от газираните напитки, но хората упорито продължават да ги слагат на масата си. Многото захар и газове водят до подуване на корема и риск от диабет.
4. Тлъсто месо – богато е на наситени мазнини от животински произход, които действат състаряващо на клетката. Увеличават риска от сърдечносъдови заболявания, особено свинското и червеното месо.
5. Шоколади, вафли, бисквити – съдържанието на захар, оцветители, ароматизатори и други химични добавки ни кара да искаме още и още от тях. Натрупвайки се в организма, те водят до наднормено тегло и редица други заболявания.
6. Кетчуп и майонеза – пълни с оцветители, овкусители и генномодифицирани продукти, примесени с въглехидрати.
7. Полуготови тестени изделия – готвят се лесно, изглеждат добре, но са много калорични и за да се запазят толкова дълго време, са натъпкани с химия.
8. Алкохол – враг на здравословното хранене, защото пречи на организма да усвои витамините. Разбира се, няма как по празниците, да стоите изцяло настрана от него, но все пак го ползвайте умерено, съветват специалисти.