БГНЕС
Старият Пловдив се подготвя за винена фиеста
Старият Пловдив се подготвя за тридневна винена фиеста - шестото издание на Дефиле на младото вино.
Откриването на фестивала е на 28 ноември, от 14.00 ч., на Лапидариума в Стария град, след "Дионисиево шествие" от пл. "Ст. Стамболов" с участието на ансамбъл "Тракия".
Това съобщиха от Съвета по туризъм в Пловдив, организатор на събитието, цитирани от БТА.
Първият ден ще завърши с шоу "Огън и вино" на Римския стадион.
"Започнахме през 2009 г. с 16 участници в шест възрожденски къщи, като за пет години от еднодневна фиеста се превърна в седемдневен фестивал, с участието на над 20 винарски изби, и през последната година над 10 000 души са дегустирали българското младо вино", разказа председателят на съвета Любозар Фратев.
Той изтъкна, че основната идея на фестивала е превръщането му в събитие, насочено към осъществяването на националната стратегия за виното и създаването на атрактивна възможност и повод Старият град да бъде посетен от много гости от страната и чужбина.
"Младото вино "ще дефилира" в 11 възрожденски къщи, ресторанти и музеи в Стария град и постепенно започва да излиза от неговите граници, добави Амелия Гешева", управител на Старинен Пловдив.
Според нея Старият град е избран за импровизиран домакин, тъй като е едно от най-атрактивните места в Пловдив, в рамките на което са концентрирани много паметници на културата - възрожденски къщи, църкви, музеи, галерии.
Част от фестивала са "Дните на младото вино" с богата съпътстваща културна програма.
Съорганизатори на проявата са община Пловдив, НЛВК, Асоциацията на българските винари и Европейският рицарски орден на виното.
По традиция сред медийните партньори на събитието е и Българската телеграфна агенция.
Това съобщиха от Съвета по туризъм в Пловдив, организатор на събитието, цитирани от БТА.
Първият ден ще завърши с шоу "Огън и вино" на Римския стадион.
"Започнахме през 2009 г. с 16 участници в шест възрожденски къщи, като за пет години от еднодневна фиеста се превърна в седемдневен фестивал, с участието на над 20 винарски изби, и през последната година над 10 000 души са дегустирали българското младо вино", разказа председателят на съвета Любозар Фратев.
Той изтъкна, че основната идея на фестивала е превръщането му в събитие, насочено към осъществяването на националната стратегия за виното и създаването на атрактивна възможност и повод Старият град да бъде посетен от много гости от страната и чужбина.
"Младото вино "ще дефилира" в 11 възрожденски къщи, ресторанти и музеи в Стария град и постепенно започва да излиза от неговите граници, добави Амелия Гешева", управител на Старинен Пловдив.
Според нея Старият град е избран за импровизиран домакин, тъй като е едно от най-атрактивните места в Пловдив, в рамките на което са концентрирани много паметници на културата - възрожденски къщи, църкви, музеи, галерии.
Част от фестивала са "Дните на младото вино" с богата съпътстваща културна програма.
Съорганизатори на проявата са община Пловдив, НЛВК, Асоциацията на българските винари и Европейският рицарски орден на виното.
По традиция сред медийните партньори на събитието е и Българската телеграфна агенция.