Романтиката на кралица Елизабет и принц Филип продължава десетилетия. Разберете как са се запознали, влюбили и изградили съвместен живот в продължение на повече от 70 години.

"Въпреки че за мнозина това е време на голямо щастие, Коледа може да бъде трудна за тези, които са загубили близки хора", заяви Нейно Величество кралица Елизабет II в началото на годишната си коледна реч на 25 декември 2021 г. "Особено тази година разбирам защо." Това е така, защото тя беше в траур за любимия си съпруг от повече от 73 години, принц Филип, херцог на Единбург, който почина на 9 април 2021 г. на 99-годишна възраст.

Припомняйки си "блясъкът в очите на покойния ѝ съпруг", както и неговото "чувство за служба, интелектуално любопитство и способност да извлича забавлението от всяка ситуация", сладкото признание на кралица Елизабет към неговата "сила и престой", както тя бе нарекла принц Филип в друга коледна реч преди около 20 години, накара много слушатели да се просълзят. Не само, че кралицата припомняше някои от качествата, заради които Филип беше най-обичан не само от нея, но и от широката общественост или че признанието ѝ за предизвикателствата на това да празнуваш празник, докато си в траур, беше толкова трогателно. Ето и невероятната история, която стои зад приказния романс между кралица Елизабет и принц Филип.

Първата среща на кралица Елизабет и принц Филип

Кралица Елизабет и принц Филип се срещат за първи път през 1934 г. на сватбата на принц Джордж, херцог на Кент, и принцеса Марина от Гърция и Дания. Осемгодишната принцеса Елизабет Йоркска, както е известна по онова време, е първа братовчедка на младоженеца, докато 13-годишният Филип има две семейни връзки с тази конкретна кралска сватба: братовчед на булката и на младоженеца.

От страна на булката бащите и на Филип, и на Марина са били синове на гръцкия крал Георгиос. Що се отнася до младоженеца, Филип и Джордж Кентски са втори братовчеди, като и двамата произхождат от едни и същи прапрабаби и прадядовци - кралица Виктория и принц Алберт. Това означава, че, да, кралица Елизабет и принц Филип са братовчеди.

Embed from Getty Images

Ухажването на кралица Елизабет и принц Филип

Въпрос на случайност е, че през юли 1939 г. принцеса Елизабет и принц Филип се срещат отново. Елизабет, която вече е на 13 години, посещава Кралския военноморски колеж в Дартмут, Девън, заедно с родителите и сестра си. 18-годишният Филип, ученик в училището, е привлечен да бъде техен екскурзовод, след като двамата курсанти, които първоначално са били oбявени за отличници, се разболяват от паротит.

По всичко личи, че младата Елизабет веднага се е влюбила и е последвала случайната среща с писмо до Филип. Той отговаря и това води до дълга кореспонденция между двамата, която продължава през цялата Втора световна война, по време на която Филип служи в британския кралски флот. Скоро Елизабет държи на нощното си шкафче рамкирана снимка на красивия принц.

През 1943 г. Филип приема поканата да бъде гост на Елизабет на коледното тържество на кралското семейство в Уиндзор. По време на тържеството тя играе в пантомимна версия на "Аладин", а присъстващите наблюдават признаците на разцъфтяващ романс между нея и Филип. Сега, когато принцът се отправял на военни пътешествия, той бил със снимка на принцеса Елизабет в джоба си.

Embed from Getty Images

Годежът на кралица Елизабет и принц Филип

През 1946 г. Филип, който вече е нещо като герой от войната, иска ръката на Елизабет, той го прави преди да поиска разрешението на баща ѝ, крал Джордж VI, което е нарушение на протокола. Въпреки това и въпреки относителната липса на богатство на Филип, крал Джордж VI благославя предложения съюз, въпреки че иска двойката да изчака Елизабет да навърши 21 години, преди да направи годежа си официален.

Елизабет и Филип обявяват официално годежа си пред обществеността на 9 юли 1947 г., три месеца след 21-ия рожден ден на Елизабет. Годежният пръстен е изработен от диаманти, които някога са били част от тиара, носена от майката на Филип, принцеса Алиса Батенберг.

Embed from Getty Images

Сватбата на принц Филип и кралица Елизабет

Сватбата на принцеса Елизабет с принц Филип се състои на 20 ноември 1947 г. в Уестминстърското абатство. Като предварително условие Филип е принуден да се откаже от княжеските титли, с които е роден, да стане британски гражданин, да приеме фамилното име Маунтбатън (англицизация на немското "Батенберг", името, свързано с майка му) и да стане утвърден член на Англиканската църква. Макар че това несъмнено е било много, принц Филип е възнаграден не само с ръката на любимата си, но и с титлите "херцог на Единбург, граф на Мерионет и барон на Гринуич", които Джордж VI връчва на Филип непосредствено преди сватбата.

Сватбата, на която са били поканени 2000 души, е била първата кралска сватба в историята, излъчвана на живо по Би Би Си. Шафер на Филип беше неговият братовчед Дейвид Маунтбатън. Елизабет, която имаше осем шаферки, носеше рокля по дизайн на сър Норман Хартнел и диадема на кралица Мери. В четириетажната сватбена торта, която е била висока девет метра, са използвани съставки от цял свят.

Embed from Getty Images

Бракът на кралица Елизабет и принц Филип: първите години

Още от самото начало бракът на Елизабет и Филип дава големи надежди за щастлив съюз за цял живот. Докато са на меден месец в английската провинция, Елизабет пише на родителите си за дълбоката им връзка и нарича Филип "ангел". В рамките на една година, на 13 ноември 1948 г., се ражда първото дете на двойката, принц Чарлз, последван от принцеса Ан през 1950 г. Тогава в живота на щастливата двойка настъпва голяма промяна.

На 6 февруари 1952 г. крал Джордж VI умира на 56-годишна възраст след дълго боледуване, а Елизабет става кралица на 27-годишна възраст. Британският парламентарен закон не позволява на принц Филип да стане крал и в нещо, което някои смятат за нарушение на традицията, кралицата не дава на Филип титлата принц-консорт. Въпреки това през 1957 г. тя прави нещо още по-новаторско: с патентни писма дава на Филип титлата "принц на Обединеното кралство".

Embed from Getty Images

Децата на кралица Елизабет и принц Филип

След принц Чарлз и принцеса Ан, кралица Елизабет и принц Филип стават родители на принц Андрю на 19 февруари 1960 г., последван от принц Едуард на 10 март 1964 г. По много данни Филип е бил много привързан към децата си и е играл активна роля в тяхното възпитание. И четирите деца на кралица Елизабет и принц Филип в крайна сметка се женят. 

Embed from Getty Images

Бракът на кралица Елизабет и принц Филип: модел на толерантност и подкрепа

Към момента на смъртта на принц Филип през април 2021 г. той и кралица Елизабет са женени от 73 години и 139 дни. Това превръща брака им в най-дългия кралски брак в историята на британската монархия. Подобно на всички дълготрайни бракове, съюзът на Елизабет и Филип не е бил лишен от трудни моменти, особено когато двамата се приспособяват към живота на млади родители с допълнителния стрес да изпълняват функциите на кралица и кралски съпруг.

От една страна, въпреки че е знаел точно в какво ще се забърка, когато е решил да се ожени за Елизабет, според съобщенията Филип е бил огорчен, че не може да даде името си на собствените си деца, когато е научил, че децата му няма да носят фамилното му име "Маунтбатън".

Подобно на всички бракове на знаменитости, този на кралицата и Филип търпи периодични слухове за изневяра. В по-голямата си част Филип беше този, който беше замесен, а предполагаемите му партньорки в афери включваха писателката на романи за напрежение Дафни дю Морие и балерината Галина Уланова. (Изневерите на Филип са един от многото факти, с които сериалът "Короната" на Netflix си е позволил свобода).

Embed from Getty Images

Смъртта на принц Филип

На 9 април 2021 г. Бъкингамският дворец съобщава, че принц Филип е починал. "Негово кралско височество почина мирно тази сутрин в замъка Уиндзор", информира циркулярът на двореца съкрушената световна аудитория. Принцът, най-възрастният жив съпруг на монарх в британската история, беше само на два месеца от стотния си рожден ден. Самият брак, продължил повече от 70 години, е най-дългият в британската кралска история и сред най-успешните, като двамата винаги успяват да поддържат "единен фронт" и демонстрират обич един към друг до самия край.

Embed from Getty Images