Според сайта Entrepreneur, цитиран от expert.bg, съществуват 7 типа поведение, които подтикват към напускане:

1. Шефът не спазва обещанията си


Ако началникът не държи на думата си, как може да очаквате другите да държат на своята? Това поведение поражда култура, толерираща липсата на отговорност в екипа.

2. Толерира слабите служители

Слабите служители демотивират силните. Колкото повече шефът отлага мерките за справяне с неудовлетворяващото представяне, толкова по-голям става рискът да загуби ключовите си играчи.

3. Не провежда редовни срещи

Когато мениджърите направят избора да не се срещат редовно с хората си, те изпращат сигнал, че общуването в рамките на екипа не е важно. А когато служителите не общуват редовно, те вероятно не участват във вземането на важни решения и не се учат един от друг.

4. Отхвърля мненията и идеите на хората си

Никой не обича всезнайковците, а когато един ръководител отхвърля идеите и мненията на подчинените си, той изпраща сигнала, че е по-умен от тях. С течение на времето хората му спират да споделят хрумванията си, а иновациите секват. Крайният резултат е загуба на конкурентоспособност.

5. Микромениджмънт

Шефът вярва, че има само един начин за изпълнение на дадена задача – неговият. Мнозина се научават да разчитат на него за всички решения и, докато се усети, шефът върши работата на целия си екип.

6. Демонстрира арогантност

Това, че някой е мениджър, не значи, че е крал/кралица. Арогантността е проява на неуважение, която задължително трябва да се избягва.

7. Неефективно делегиране


Основната отговорност на мениджъра е да впряга усилията на хората си в изпълнение на целите. Това значи, че трябва да делегира. Мнозина млади ръководители не могат да се справят, а други направо смятат делегирането за рисково и го избягват, водени от страха да не загубят контрол, да не се сбогуват с репутацията си на „експерти“ или да се изправят пред непознатото.