Причините за появата на подобни проблеми са неизвестни. Предишни изследвания показаха, че минават около 9 години за да бъде поставена диагноза на пациент, засегнат от проблеми с вестибуларния апарат.

Неспособността да се запази равновесие може да се дължи на увреждания във вътрешното ухо. Когато са засегнати двете уши, последствията са ужасни - пациентът ходи като пиян, залита, а зрението му е замъглено. Макар симптомите да са много сериозни, терапия досега не е разработена.

Изследвания на екипа на проф. Жан-Филип Гио от болницата показаха, че е възможно функциите на вестибуларния апарат да бъдат възстановени чрез поставяне на имплант. Той действа по същия начин като имплантите, използвани при проблеми със слуха.

Засега става въпрос за прототип, съставен от два елемента - сензор на движенията, закрепен за черепа на пациента, и електроди, които свързват външната част на протезата с вестибуларния нерв. Сигналите, уловени от сензора, стимулират вестибуларния нерв, който ги предава на мозъка.

Тестове в лабораторна среда са показали, че пациенти, снабдени с импланта, са възвърнали остротата на зрението си, докато ходели. Изследването, извършено в сътрудничество с Федералния политехнически институт в Лозана, е обхванало 11 пациенти.