Те служат на детето в доста продължителен период от неговия живот - от 6-ия месец до 12-годишна възраст, обяснява доц. Емилия Илиева, детски стамотолог в Пловдив.

Според нея, много родители застават на грешна позиция: „Тези зъби така или иначе ще паднат сами, защо да водим детето по зъболекари!?"

Проблемът е, че зародишите на постоянните зъби са отделени с тънка костичка от корена на временния зъб. При възпалителен процес тази пластинка се стопява и тогава зародишът на постоянния зъб се уврежда. Така, заради нелекувани млечни зъби, и постоянните на детето се развалят, пишат от bolenzdrav.com.

Наблюдения на стоматолози сочат, че вече близо половината от децата на възраст между 1 и 3 години имат кариес. Затова смятат, че заболяването е придобило епидемични размери. То се отразява върху сърдечно-съдовата система, храносмилателната и опорно-двигателната. Не са редки случаите, когато малчуганите развиват ревматоиден артрит, а от недобре смляната храна получават гастрит.

Развалените зъби оказват влияние и върху психиката, защото детето преживява много болки, безсъние, не може да се храни нормално и отказва да яде. В резултат на това тези хлапета са кльощави или затлъстели заради постоянната консумация на висококалорични каши.

На 3-4 годишните хлапета развалените зъби пречат да говорят правилно и те не могат да общуват нормално и пълноценно с връстниците си, обясни доц. Илиева.

Съвременната медицина предлага модерни методи на лечение за децата, независимо от тяхната възраст - под обща анестезия. Когато малчуганът е приспан, могат да се излекуват наведнъж всички болни зъбки. По този начин се спестява време, пари и най-вече огромната психическа, болката, както и кошмарът от срещата със зъболекаря.

Доц. Илиева има в практиката си пациент на 2 години и половина, при което 16 пониклани зъбчета от общо 20 имали кариес. Родителите не трябва да се страхуват от упойката, тъй като рискът от нея е минимизиран, подчерта тя.