Изследователи от университета на Исландия и от Националния институт по обществено здраве в Мексико заедно с учени от Техническия университет в Дрезден, Германия, са открили, че нивата на стрес може да се отчетат въз основа на съдържанието на кортизол в косата, съобщи електронното издание "МедикълЕкспрес", цитирано от БТА.

Резултатите от изследването са публикувани в платформата с отворен достъп PLOS Global Public Health.

Кортизолът е стероиден хормон, отделян от надбъбречните жлези. Нивата му се повишават значително при стрес, затова е известен и като хормон на стреса.

Авторите на изследването са анализирали данни от изследване на коси на 881 жени, живеещи в различни райони на Мексико и на 398 жени от Исландия. Космите не били отрязани, а отскубнати, за да се изследват и корените. Пробите били с дължина на косъма три сантиметра. При среден растеж на косата от един сантиметър месечно те очаквали всеки косъм да даде информация за последните три месеца. Всяка от жените, участвали в проучването, отговорила и на въпроси, свързани със стреса, който е изпитала за последните три месеца.

Анализът на резултатите от изследването на косите и отговорите на анкетата показал, че колкото повече стресирани били участничките в изследването, толкова повече кортизол се съдържа в косите им.

Заключението на учените е, че нивата на кортизол в човешката коса могат да служат като биомаркер за изпитания стрес в близкото минало. Те отбелязват, че е нужно да се отчитат и други фактори за увеличено отделяне на кортизол като употреба на някои лекарства и наличие на доброкачествени тумори.