Технологията за лампата "Indigo Clean" е разработена в университета Стратклайд в Глазгоу. Тя се използва пробно от 2008 г. в Кралската болница в града, където бяха направени няколко изследвания за ефективността й. Те показаха, че лампата "прекъсва веригата на инфекцията от заразения пациент към околната среда и нов пациент".

Лампата излъчва лилава светлина, която прониква в молекулите на бактериите. Там предизвиква химическа реакция, която ги убива отвътре. Ефектът е сходен на това в бактериалните клетки да бъде вкарана белина.

Това не е първото приспособление, което може да убива резистентни бактерии в болнична среда. В началото на годината бе показан робот, подобен на R2-D2 от "Междузвездни войни", който изтребва бактериите с ксенонова ултравиолетова светлина.

При тази технология обаче наоколо не трябва да има хора, защото може да причини възпаления на очите, а и ултравиолетовата светлина е карциногенна. Лампата "Indigo Clean" е безопасна за хора.

Съвсем наскоро пък двама гимназисти от Хонконг изобретиха дръжка за врата, която убива микробите и така предотвратява разпространяването на болести