Една добра новина на кучешкия фронт: през последните години културата на отглеждане на домашни любимци у нас придоби по-ясни очертания и все повече хора се научиха, че кучетата у дома вървят ръка за ръка с голяма отговорност.
Все по-малко стопани дават на кучетата си пилешки кокали и им сипват остатъците от собствената си вечеря. Все повече хора ползват услугите на треньори, за да се научат как да комуникират с кучето си по най-добрия начин и как да нанасят корекции в поведението му, когато е необходимо.
Информационните кампании по тази тема, в комбинация със социалните мрежи, свършиха доста работа и по парковете все по-често можем да видим щастливи кучета, както породисти, така и осиновени безпородни. Всичко това е много хубаво, но все още сме много далеч от стоте процента стопани на кучета, които се грижат за любимците си адекватно.
Негативен пример за това е фактът, че все още има много домашни кучета, които се опаразитяват през топлите месеци. И докато преди едни двайсетина години приемахме, че кучето да има бълхи е нещо съвсем в реда на нещата, днес вече сме наясно, че това изобщо не е вярно. И че паразитите изобщо не са безобидни.
Гледката на истерично чешещо се куче безспорно е неприятна, но опаразитяването подлага животното ви на доста по-големи рискове от сърбежа.
Кърлежите
Кърлежите са вторите по честота паразити-причинители на болести, веднага след комарите. Ухапванията им стресират вашето куче и му причиняват масивен дискомфорт. Ако кърлежът е преносител на заболяване, той може чрез слюнката си да пренесе върху кучето патогени, които да причинят сериозни заболявания, включително животозастрашаващи: лаймска болест, ерлихиоза, бабезиоза, анаплазмоза др.
Много е важно да знаете, че някои от тези заболявания се предават много бързо: докато откриете кърлежа в козината на кучето, той вече може да го е заразил. Затова е от огромно значение да се спрете на препарат, който предотвратява закачането на кърлежа, а не който го убива постфактум: след като вече се е впил.
Единственият продукт на нашия пазар, който прави това, е advantix®. Неговите активни субстанции не навлизат в кръвообращението, както действат таблетките за защита СЛЕД ухапване и Fipronil пипетите, а се прилагат директно върху кожата на животното. Така паразитите умират още преди да са ухапали кучето, което е най-добрата превенция.
Бълхите
Бълхите са истинска напаст: веднъж появили се у вас, след като кучето ви е играло с друго куче навън, или е душило котка, или просто се е разходило на неподходящото място, е безумно трудно да се отървете от тях.
След като ухапят кучето, тези незнайно защо измислени от природата създания започват да снасят яйца, които падат от кучето и се развиват в околната среда - например мястото където кучето спи, на дивана, в тапицериите, а защо не и в чаршафите ви. Когато се развият напълно, тези нови бълхи могат отново да скочат на кучето и така цикълът продължава.
Ухапванията на бълхите са дразнещи и стресиращи за кучето (а и за вас и децата ви), но минават и отвъд това. Възпаленията на кожата от слюнката на бълхите (познато като FAD - алергичен дерматит от бълхи) е една от най-честите причини за посещение на ветеринарните клиники.
Освен това, бълхите могат да пренесат опасни заболявания на кучето ви, включително кръгли червеи и бартонелоза. При масивни инвазии, могат да доведат и до анемия.
Отново ще изтъкнем предимствата на advantix®: когато приложите препарат върху кучето, той се разпространява бързо по цялата повърхност на кожата и бълхите умират веднага щом влязат в съприкосновение с животното. Без да е необходимо първо да го ухапят. Освен това, advantix® бързо парализира челюстите на бълхите, намалявайки риска от последващи ухапвания. Парализиране на челюстите звучи гадно, но никак не ни е жал.
Другият продукт, който заслужава вниманието ви, ако сте достатъчно мотивирани да направите всичко възможно да предпазите кучето си, е каишката Foresto. Ако сте собственик на куче, вероятно сте чували за нея, но все пак ще напомним: Foresto се слага в началото на пролетния сезон и има продължителност на действие 8 месеца: което ще рече, че ако я сложите на кучето си през март, когато вече има кърлежи и бълхи, тя ще го защитава до края на октомври.
Каишката има акарициден и репелентен ефект върху кърлежи и пясъчни мухи, потиска и предотвратява опаразитяването. Активните й субстанции са включени в полимерната й структура, като ниски дози от тях се освобождават и се разпространяват по липидния слой на кожата и козината на кучето.
Предпазването на кучето от паразити е една от дейностите, които различават добрите, съвестни стопани от онези, които мислят, че кучето е плюшена играчка. Или пазач, който може цял живот да дава, без да получава. Или доказателство за нечия мъжественост, или пък забавление за детето.
Казват, че кучето е най-добрият приятел на човека и е вярно. Но приятелството винаги е двупосочно: погрижете се за своя приятел, а той ще ви даде цялата любов на света.
НАЙ
Без държавно погребение за принц Филип, кралицата избра къде да го положат
Шоу и власт - защо светски лица от листите останаха извън парламента
Проклятието на DMX: Как рап звездата стана жертва на дрогата
Когато принц Филип срещна Тодор Живков...
Жестовете на мъжете, които карат всяка жена да се разтопи от удоволствие
Без държавно погребение за принц Филип, кралицата избра къде да го положат
Шоу и власт - защо светски лица от листите останаха извън парламента
Жестовете на мъжете, които карат всяка жена да се разтопи от удоволствие
Проклятието на DMX: Как рап звездата стана жертва на дрогата
Гъркинята, която помага на бедни възрастни в Правец